Dzięki karuzeli VAT mogli wyłudzić prawie 50 mln zł

fot.pixabay
0 1 421

Wczoraj (20 grudnia 2018 roku) Prokuratura Okręgowa w Olsztynie skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko 4 osobom podejrzanym o wyłudzenia podatku VAT w wysokości ponad 49 milionów złotych.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Olsztynie prowadziła śledztwo dotyczące wykorzystania mechanizmu tzw. „karuzeli VAT-owskiej” i „znikającego handlowca”.

Jak wynika z zebranego, obszernego materiału dowodowego zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od lipca 2011 roku do kwietnia 2013 roku. Sprawcy dokonywali pozornych transakcji zakupu sprzętu elektronicznego. Ponadto wprowadzali w błąd pracowników Urzędów Skarbowych co do rzetelności przedkładanej dokumentacji podatkowej.

Stwarzali oni pozory prowadzenia działalności gospodarczej i przedkładali poświadczające nieprawdę faktury VAT. W ten sposób wyłudzili kwotę ponad 49 milionów złotych na szkodę Skarbu Państwa.

W toku śledztwa zarzut kierowania zorganizowana grupą przestępczą przedstawiono obywatelowi brytyjskiemu 42-letniemu Prakash V., któremu nadto zarzucono wyłudzenia podatku VAT na łączną kwotę ponad 49 milionów złotych.

Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenie takiej samej kwoty podatku ogłoszono 33-letniej Monice M.

Natomiast 33-letniej Marcie P. i 35-letniemu Piotrowi K. przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz współudział w wyłudzeniu podatku VAT, odpowiednio w kwotach ponad 44,5 miliona złotych i 1,4 miliona złotych.

Wszystkim oskarżonym grozi kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Zostaw odpowiedź