Pies pomógł wytropić 2 mln zł należące do członka gangu

fot. zdjęcie poglądowe
0 2 510
Funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli pieniądze w różnej walucie o wartości prawie dwóch milionów zł, zgromadzone przez zorganizowaną grupę przestępczą handlującą podrobionymi towarami. Śledztwo w tej sprawie nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej.

W pierwszej połowie listopada 2018 roku funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Śląskiego Urzędu Celno–Skarbowego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem dużych partii towarów z podrobionymi znakami różnych marek. Zatrzymano wówczas 8 członków grupy, z czego dwaj przywódcy zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

17 grudnia funkcjonariusze obydwu służb podjęli kolejne działania. Ich celem było odnalezienie pieniędzy, które aresztowani członkowie grupy zarobili dzięki przestępczemu procederowi. Na podstawie postanowień Prokuratury Okręgowej w Bielsku–Białej przeprowadzono powtórne przeszukania domu i posesji należących do jednego z podejrzanych.

skonfiskowane pieniądze, SG 

W działaniach wykorzystano psa służbowego Krajowej Administracji Skarbowej z Katowic, specjalnie wyszkolonego do odszukiwania pieniędzy. Równocześnie przeszukano skrytkę bankową, która – jak wynikało z wiedzy śledczych – mogła być wykorzystana przez liderów grupy do ukrywania tzw. brudnych pieniędzy. Tam odnaleziono pieniądze w różnej walucie o  wartości 1 884 067 zł. Gotówka została zabezpieczona przez prokuratora na poczet przyszłych kar.

Osobie, która pomagała w ukryciu pieniędzy przedstawiono zarzut z art. 299 §1 i 5 k.k. – prania brudnych pieniędzy, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Już wcześniej funkcjonariusze zabezpieczyli majątek podejrzanych o wartości 760 tys. zł. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Zostaw odpowiedź