„Diabolik” szef wszystkich szefów, który ukrywa się od ponad 25 lat

fot.Denaro/włoska policja
0 50 794

Matteo Messina Denaro znany jako „Diabolik” po śmierci Bernardo Provenzano w 2016 i Toto Riiny w 2017 stał się cappo di tutti capi sycylijskiej mafii. Policja poszukuje go bezskutecznie od ponad 25 lat.

„Diabolik” urodził się w 1962 roku w mafijnej rodzinie Denaro. Sąsiedzi zapamiętali go jako kobieciarza w drogim Porsche, ze złotym Rolexem na ręce. Denaro był też od młodych lat, bardzo bezwzględnym mafiosem. Pierwszego zabójstwa dokonał już w wieku 18 lat. Chwalił się później, że na koncie ma co najmniej 50 „głów”.

Po śmierci ojca w 1998 roku przejął rządy w Trapani i okolicach. Pod sobą posiadał 900 ludzi podzielonych na 20 mafijnych klanów.

Na początku lat 90 miał swój udział przy zamachach na sędziów Falcone i Borsellino. Mafia wypowiedziała wówczas otwartą wojnę włoskiemu Państwu, które postanowiło ukrócić jej samowolkę.

Zorganizowano w tamtym czasie kilka zamachów terrorystycznych, w których zginęło 10 osób a wiele kolejnych zostało rannych.

Po aresztowaniu w 2006 roku Bernardo Provenzano, Denaro został najważniejszą osobą cosa nostry. Inny z wielkich bossów, Toto Riina, siedział już bowiem od 13 lat w więzieniu.

Policja nie mogąc dostać się do ukrywającego się „Diabolika”, postanowiła uderzyć w jego majątek.  W 2010 roku, zajęto powiązane z nim firmy budowlane, wille, samochody i inne aktywa. Łączna ich wartość wynosiła 1,4 miliarda euro(!).

W 2014 roku zajęto gaje oliwne w Trapani, które stanowiły kolejne aktywa mafiosa, warte 20 mln euro.

W 2015 roku aresztowano 11 mafiosów, podejrzanych o związki z ukrywającym się bossem. Denaro komunikował się z nimi za pomocą pizzini – małych karteczek, na których zapisywano zaszyfrowane informacje.

„Diabolik” jednak nadal pozostaje nieuchwytny. Najprawdopodobniej znacznie zmienił swój wygląd.

Według wymiaru sprawiedliwości komisja mafii sycylijskiej (Cupola) zebrała się ponownie po ponad 25 latach, aby zjednoczyć rodziny pod jednym przywództwem.

W związku z próbą odbudowania dawnej siły cosa nostry, podejrzewa się, że przywódcy rodzin, 29 maja tego roku, wybrali Settimo Mineo na nowego ojca chrzestnego. 80-letni jubiler był przywódcą lokalnych klanów w Palermo. Ma na koncie wieloletnią działalność przestępczą i liczne wyroki.

Mineo, który miał sprawować realne rządy, w czasie ukrywania się „Diabolika”, został zatrzymany wraz z 45 gangsterami, na początku grudnia 2018 roku.

Zostaw odpowiedź