Członkowie gangu ukrywali się w luksusowej willi na Wyspach Kanaryjskich. Prokurator postawił już blisko 700 zarzutów

Fot. policja.pl
0 3 229

Na Wyspach Kanaryjskich zatrzymano 7 osób poszukiwanych przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie w śledztwie dotyczącym wielomilionowych wyłudzeń VAT. Ponadto na terenie Polski zostały zatrzymanie kolejne trzy osoby. Zatrzymanie podejrzanych na terenie Hiszpanii było możliwie dzięki europejskiemu nakazowi aresztowania wydanemu na wniosek prokuratora Zachodniopomorskiego pionu PZ PK. Czynności zostały rozprowadzone przy współpracy z Europolem i Eurojustem.

Zatrzymani na Wyspach Kanaryjskich

Policjanci z CBŚP oraz z grupy „łowców cieni” CBŚP, we współpracy z hiszpańską Guardia Civil na podstawie europejskiego nakazu aresztowania zatrzymali na Wyspach Kanaryjskich łącznie 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedną podejrzaną o kierowanie tą grupą i wprowadzenie do obrotu gospodarczego faktur na kwotę ponad 650 milionów złotych. Na podstawie europejskiego nakazu dochodzeniowego wydanego przez prokuratora Zachodniopomorskiego pionu PZ PK hiszpańscy policjanci przeprowadzili przeszukania luksusowej willi w Las Palmas, gdzie ukrywali się podejrzani. W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono dokumentację księgowo-finansową, komputery i telefony komórkowe.

Zatrzymania na terenie Polski

W tym samym czasie w Polsce w województwie łódzkim i śląskim funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne 3 osoby. Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępstw kwalifikowane z art. 299 § 1 kk, a dwie osoby dodatkowo zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawiania wolności.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki w postaci poręczeń majątkowych wysokości po 50 tysięcy złotych oraz dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

W proceder zaangażowanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych

Śledztwo nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dotyczy wystawiania nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT, a także prania pieniędzy pochodzących z tego procederu. Przedmiotem działalności grupy były m.in. usługi budowlane, reklamowe i transportowe. Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że w przestępczą działalność może być zamieszanych kilkaset podmiotów gospodarczych, a straty Skarbu Państwa oszacowano wstępnie na ponad 160 milionów złotych.

W śledztwie łącznie występuje już blisko 200 podejrzanych, którym prokurator przedstawił prawie 700 zarzutów, w tym 124 osoby usłyszały zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, natomiast 6 osób jest podejrzanych o kierowania nią. Wobec 44 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania

Wcześniej prokurator przekazał sprzęt o wartości 3 milionów złotych

Prokuratorzy dokonali zabezpieczeń majątkowych na kwotę ponad 40 milionów złotych. Część z tego sprzętu o wartości 3 milionów złotych już w styczniu 2021 roku została przez prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przekazana szpitalom i policji. Wśród przedmiotów był zarówno sprzęt elektroniczny, który służy jako wyposażenie szpitalnych oddziałów covidowych, jak również pojazdy, które służą policji do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź