Aresztowano nowego ojca chrzestnego Cosa Nostry i 45 innych mafiosów

fot. Settimo Mineo, włoska policja
0 3 382

Włoska policja aresztowała 46 sycylijskich mafiozów, w tym człowieka podejrzanego o kierowanie Cosa Nostrą.

Według wymiaru sprawiedliwości komisja mafii sycylijskiej(zwana inaczej Cupola) zebrała się ponownie po ponad 25 latach, aby zjednoczyć rodziny pod jednym przywództwem.

W związku z próbą odbudowania dawnej siły Cosa Nostry, podejrzewa się, że przywódcy rodzin, 29 maja tego roku, wybrali Settimo Mineo na nowego ojca chrzestnego. 80-letni jubiler był przywódcą lokalnych klanów w Palermo. Ma na koncie wieloletnią działalność przestępczą i liczne wyroki.

Mineo został wybrany po śmierci byłego bossa Salvatore Riina. Potężny gangster zmarł 17 listopada 2017 r. w trakcie odbywanej od 1998 r. kary dożywocia.

Nowy szef miał kierować mafią z Pagliarelli w Palermo. Włoskie media podają, że unikał on telefonów komórkowych, a zamiast samochodami wolał poruszać się pieszo.

Istotne informacje organy ścigania miały zebrać dzięki podsłuchowi telefonu Francesco Collettiego, który jest jednym z członków komisji. Miał on także powiedzieć swojemu kierowcy o zebraniu bossów.

Poza Collettim aresztowano 2 innych członków komisji, oraz 42 mafiozów. Są oni podejrzani o wymuszenia, podpalenia, posiadanie nielegalnej broni, powiązania z organizacją przestępczą oraz inne przestępstwa.

„To jeden z najmocniejszych ciosów zadanych mafii przez państwo” – tak operację podsumował wicepremier Luigi Di Maio. Natomiast szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Matteo Salvini ocenił, że włoskie siły bezpieczeństwa „są jednymi z najlepszych na świecie”.

źródło: euronews.com

Zostaw odpowiedź