70-letnia „Matka Chrzestna” Camorry została zatrzymana na lotnisku w Rzymie

Fot. Maria Licciardi
0 5 733

W ręce włoskich organów ścigania wpadła jedna z najbrutalniejszych kobiet w historii przestępczości zorganizowanej.

Maria Licciardi w młodości była nazywana La Piccolina, czyli mała dziewczynka ze względu na drobną posturę. Z czasem zyskała jednak taki przydomek jak Matka Chrzestna czy Księżniczka. Kobieta w latach 1993-2001 stała na czele klanu Licciardi i sojuszu Secondigliano Alliance. Kontrolę nad grupami przejęła, kiedy jej bracia i mąż trafili za kraty.

Maria mocno rozszerzyła wpływy klanu, jeśli chodzi o handel narkotykami oraz przemyt papierosów. Jako pierwsza złamała także dotychczasowe zasady i zaczęła czerpać wpływy z sutenerstwa.

Matka Chrzestna pod koniec lat 90. przekonała 20 bossów do zawieszenia broni. Sojusz pomiędzy szefami klanów sprawił, że po raz pierwszy od wielu lat w Neapolu na kilka miesięcy zapanował spokój i nie doszło do żadnego morderstwa związanego z mafijnymi porachunkami.

W 1999 roku sojusz rozpadł się i doszło do krwawej wojny. Łącznie w wyniku starć pomiędzy klanami zginęło ponad 120 osób. Według śledczych kobieta sama zleciła około 30 egzekucji.

Maria Licciardi znalazła się na liście najbardziej poszukiwanych osób, jednak od 1998 roku, kiedy to została zatrzymana z walizką, w której znajdowało się 100 tysięcy funtów, zaczęła ukrywać się przed służbami.

Matka Chrzestna została zatrzymana dopiero w 2001 roku. Kiedy w okolicach Neapolu do kontroli zatrzymano jeden z samochodów, okazało się wówczas, że w aucie znajdowało się małżeństwo oraz poszukiwana kobieta. Maria oraz mężczyzna, który jej pomagał, trafili za kraty.

Wówczas kontrolę nad klanem miał przejąć jej brat Vincenzo, jednak sam niedługo później został skazany. Maria mimo całkowitego odosobnienia ponownie miała stanąć na czele gangu. Kobieta za kratami spędziła zaledwie 8 lat i 2009 roku wyszła na wolność.

70-letnia Matka Chrzestna została zatrzymana w minioną sobotę na lotnisku w Ciampino w Rzymie. Według lokalnych gazet kobieta chciała odwiedzić swoją córkę w Maladze, ale została schwytana, kiedy czekała w kolejce do stanowiska odprawy.

Kobieta jest podejrzana o powiązania z mafią, wymuszenia, oszustwa przetargowe oraz przyjmowanie pieniędzy pochodzących z przestępstw. Śledczy są przekonani, że Maria planowała w Hiszpanii nawiązać nowe kontakty biznesowe.

 

Źródło News Sky Guardian
Zostaw odpowiedź