Zapadły wyroki w sprawie „gangu Szkatuły”

fot. "Szkatuła", lider gangu, policja.pl
0 13 389

Sąd Okręgowy w Warszawie, jako sąd I instancji, po pięciu latach procesu 13 września 2018 roku wydał wyrok skazujący w sprawie przeciwko członkom tzw. „gangu Szkatuły”.

Zgodnie z wnioskami prokuratora Sąd skazał wszystkich oskarżonych, w tym członków gangu Rafała S. pseudonim Szkatuła odpowiedzialnego za kierowanie groźną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym i oskarżonego w innych procesach o liczne zbrodnie.

W sprawie zapadły wyroki wieloletniego pozbawienia wolności – od 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto Sąd orzekł przepadek korzyści majątkowej osiągniętej przez sprawców z handlu narkotykami.

Kwota orzeczonego przepadku korzyści wyniosła łącznie ponad 25 milionów złotych, co świadczy o skali przestępczego procederu, którym zajmowali się skazani.

Wyrok jest nieprawomocny.

fot. Zatrzymanie „Szkatuły”, policja.pl

Akt oskarżenia w tej sprawie został wniesiony we wrześniu 2013 roku przez dawną Prokuraturę Apelacyjna w Warszawie i był popierany przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Aktem oskarżenia objęto łącznie 26 podejrzanych, którzy oskarżeni byli łącznie o popełnienie 168 przestępstw. Prokurator większości z nich zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a ponadto udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków.

Podstawę oskarżenia stanowiły zeznania świadka koronnego Marka H. oraz innych skruszonych przestępców z tzw. „grupy Szkatuły”, którzy licząc na nadzwyczajne złagodzenie kary zdecydowali się na współpracę z organami ścigania.

źródło: Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź