Zabili jak camorra. Zarzuty w sprawie umyślnego podpalenia we Wrocławiu

Fot. Działania funkcjonariuszy, policja
0 9 082

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi wspólnie z Zarządem we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji śledztwo dotyczące dokonanego 24 lutego 2007 roku we Wrocławiu umyślnego podpalenia mieszkania, w wyniku którego śmierć poniosły cztery osoby.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że 24 lutego 2007 roku przy ulicy św. Wincentego we Wrocławiu doszło do przestępczych porachunków, w wyniku których około 2 nocy sprawcy podpalili jedno z mieszkań kamienicy. Na skutek pożaru śmierć poniosło czterech członków rodziny, a pozostali mieszkańcy kamienicy zostali narażeni na utratę życia i zdrowia.

W toku postępowania prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu ustalił, że sprawca pod osłoną nocy oblał benzyną drzwi wejściowe do jednego z mieszkań, w którym znajdowali się pokrzywdzeni.

Wlał przy tym benzynę przez szparę w drzwiach do wnętrza lokalu, a następnie podpalił drzwi wejściowe odcinając drogę ucieczki śpiącym mieszkańcom. Po czym zbiegł z miejsca zdarzenia.

Powrót do sprawy sprzed lat

Śledztwo prowadzone początkowo przez Prokuraturę Rejonową dla Wrocławia Śródmieście nie dostarczyło podstaw aby uznać, że do tragicznego pożaru doszło na skutek umyślnego podpalenia. Postępowanie zostało 26 czerwca 2007 roku umorzone, a akta sprawy 30 kwietnia 2014 r. zostały zniszczone.

Dopiero prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wraz z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji trafili na poszlaki i nowe tropy mogące doprowadzić do rozwiązania tej sprawy.

Nowe dowody uzyskali prowadząc sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej funkcjonującej na terenie województwa dolnośląskiego. Początkowe poszlaki i lakoniczne informacje, zostały zweryfikowane i doprowadziły do zdobycia istotnych dla sprawy dowody pozwalających odtworzyć zniszczone akta postępowania i umożliwiające odtworzenie przebiegu tragicznego zdarzenia.

Sprawcy usłyszeli zarzuty

W toku śledztw prokurator zgromadził obszerny materiał dowodowy w postaci oględzin licznych postępowań karnych z tego okresu, uzyskania dokumentacji dotyczącej pożaru z Państwowej Straży Pożarnej, oględzin akt instytucji państwowych i samorządowych, zeznań, często nowych świadków, wyjaśnień skruszonych gangsterów w innych postępowaniach karnych.

Dowody te dały  podstawę do badań zespołowi biegłych z zakresu pożarnictwa i medycyny sądowej i pozwolił na ustalenie faktycznej przyczyny pożaru.

Dzięki zgromadzonym dowodowym prokurator pod koniec listopada 2019 roku przedstawił zarzuty bezpośredniemu wykonawcy przestępstwa a następnie w grudniu 2019 roku jego zleceniodawcy.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił podejrzanym zarzuty zabójstwa członków rodziny Ż. w wyniku umyślnego podpalenia mieszkania, a także zagrożenia dla życia i zdrowia pozostałych mieszkańców kamienicy kwalifikowany z art. 148 par. 3 kk i inne  Podejrzanym zarzucono również udział w obrocie znacznymi ilościami heroiny.

Czyny te zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Modus opernadi jak w książce

Na marginesie należy zaznaczyć, że Modus operandi sprawców jest bardzo zbliżony do działania członków klanów neapolitańskiej kamorry, opisanej w słynnej książce Roberto Saviano pod tytułem „Gomorra”, a znalazł odzwierciedlenie w pierwszym odcinku I sezonu serialu „Gomorra” nakręconego w oparciu o ww. książkę.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź