Policyjna grupa przestępcza. Byli i czynni funkcjonariusze dokonywali przestępstw na terenie całego kraju

fot. policja
0 7 013

Prokuratura od trzech lat prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez dwóch emerytowanych funkcjonariuszy Policji z garnizonu wielkopolskiego. Celem było zbieranie wbrew przepisom prawa danych osobowych z baz danych Policji, dotyczących osób poszkodowanych w wypadkach drogowych i wykorzystanie ich do prowadzonej działalności gospodarczej, polegającej na świadczeniu usług odszkodowawczych.

Według śledczych grupa działała od początku 2012 r. do października 2017 r. na terenie całego kraju. Pierwsze zarzuty na początku 2018 r. przedstawiono pracownikowi cywilnemu Policji dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej w postaci kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zamian za pozyskane dane.

Następnie w lutym 2019 r. prokurator przedstawił zarzuty trzem osobom, w tym jednej kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, zaś pozostałym udziału w grupie, a nadto udzielania korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznym w zamian za pozyskiwanie danych. Wobec podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory Policji, zakazy opuszczania kraju, jak też zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Kolejne zarzuty dotyczące 5 osób przedstawiono w styczniu 2020 r. Dwie osoby to emerytowani funkcjonariusze Policji, natomiast pozostali, to trzej funkcjonariusze pozostający w czynnej służbie.

Wobec dwóch emerytowanych funkcjonariuszy Policji na wniosek prokuratora, Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Jednemu z podejrzanych zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w związku z pozyskiwaniem danych, a drugiemu – udział w grupie i również przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Pozostałym trzem osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przekroczenie uprawnień. Wobec tych podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe, dozory Policji, zakazy opuszczania kraju, a wobec dwóch nadto zawieszenie w obowiązkach służbowych.

Podejrzanym w zależności od rodzaju przedstawianych im zarzutów grożą kary nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródło: PK.gov

Zostaw odpowiedź