Zabezpieczone mienie warte 21 mln złotych. 59 osób usłyszało zarzuty udziału w grupie przestępczej

Fot. zabezpieczony pojazd, policja
0 4 397

12 osób zatrzymano, którym łącznie przedstawiono kilkadziesiąt zarzutów, to efekt dalszych działań CBŚP i KAS w ramach śledztwa dot. grupy wytwarzającej m.in. faktury „kosztowe”. Tym razem Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątku należącego do podejrzanych o łącznej wartości 4 mln zł. W całej sprawie zabezpieczono mienie warte 21 mln zł.

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie prowadzą od wielu miesięcy śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie na zasadzie tzw. „karuzeli podatkowej” popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT.

Przedmiotem przestępstwa są m.in. usługi budowlane, reklamowe i transportowe. Kolejne podmioty gospodarcze pełniące rolę „znikających” podatników lub „buforów”, tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację generowały koszty. Według śledczych w przestępczą działalność może być zamieszanych kilkaset podmiotów gospodarczych, a straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 160 mln zł.

W kwietniu na terenie województwa śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego przeprowadzono kolejne uderzenie w grupę. Tym razem policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 12 osób (2 kobiety i 10 mężczyzn). W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych, siedzib spółek i biur rachunkowych policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, sprzęt komputerowy, nośniki danych informatycznych oraz ogromną ilość dokumentacji (kilkaset segregatorów). Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie około 4 mln zł, w postaci nieruchomości, mieszkań i samochodów.

Podczas działań prowadzonych w ramach śledztwa wsparcia udzielili funkcjonariusze KAS ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach.

W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT, czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT. 6 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna kierowania nią. Według śledczych podejrzani mogli wyprać ponad 6 mln zł.

Prokurator korzystając kolejny raz z możliwości jakie daje art. 232b KPK, przekazał szczecińskim szpitalom m.in. sterylizator, łóżko pielęgnacyjne czy masażer – sprzęt zabezpieczony podczas ostatnich działań. Przepis ten daje możliwość w stanie zagrożenia epidemicznego lub w stanie epidemii nieodpłatnego przekazania zajętych przedmiotów instytucjom walczącym z epidemią.

Jest to kolejne uderzenie w tę grupę. W śledztwie występuje już 84 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono 350 zarzutów, w tym 59 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego 4 kierowania nią. 22 osoby pozostają tymczasowo aresztowane. Prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym podejrzanych na łączną kwotę ponad 21 mln zł.

Zabezpieczono nieruchomości, luksusowe samochody, pieniądze w różnej walucie, środki pieniężne na rachunkach bankowych, biżuterię, sprzęt kosmetyczny, zabawki oraz sprzęt elektroniczny AGD i RTV. Wśród zabezpieczonych nieruchomości znajduje się obiekt o powierzchni ponad 3 hektarów w skład, którego wchodzi pub, restauracja i staw.

Warto przypomnieć, że na początku roku przekazano część zabezpieczonych rzeczy w postaci sprzętu AGD, RTV, kosmetycznego, zabawek oraz samochodów dla szczecińskich szpitali i Policji, o łącznej wartości ponad 3 mln zł.

Źródło policja.pl
Zostaw odpowiedź