Wprowadzili do obrotu 41 kg dopalaczy. 3 osoby zatrzymano i postawiono im zarzuty

0 732

fot.zdjęcie poglądowe

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi postępowanie przeciwko 3 osobom, w tym jednemu mieszkańcowi Kalisza, w wieku 32 lat oraz dwóm mieszkańcom województwa podkarpackiego w wieku 25 i 20 lat podejrzanym o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu znacznych ilości szkodliwych dla zdrowia substancji w postaci tzw. „środków zastępczych”- dopalaczy.

 

Mężczyźni zostali zatrzymani w wyniku działań podjętych na terenie Kalisza oraz Rzeszowa przez Centralne Biuro Śledcze Policji Wydział w Kaliszu.

Wstępna opinia biegłego z zakresu badań fizykochemicznych potwierdziła, że zatrzymane w trakcie przeszukań lokali zajmowanych przez podejrzanych środki chemiczne są substancjami mogącymi skutkować, w przypadku zażycia, ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią i stanowią środki zastępcze czyli tzw. „dopalacze”.

W oparciu o poczynione ustalenia 32 – letniemu mieszkańcowi Kalisza Prokurator zarzucił, że w okresie pomiędzy 2 a 25 lipca 2018 roku sprowadził niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez wprowadzenie do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji w ilości 41, 1 kg. Jak ustalono sprawca z przestępczego procederu uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im czynów.

Czyny zarzucony podejrzanym zagrożone są karą od 6 miesięcy do lat 12 pozbawienia wolności.

Z uwagi na grożącą podejrzanym surową karę oraz celem zapewnienia prawidłowego toku postępowania prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Ostrowie Wlkp. z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

W dniu 28 lipca 2018 roku Sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na żądany przez prokuratora okres.

Kolejne postępowania dotyczące wprowadzania do obrotu dopalaczy oraz skutków spowodowanych ich zażyciem prowadzone są przez przez łódzkie prokuratury.

W ostatnich dniach w Łodzi odnotowane zostały wyjątkowe tragiczne skutki zażycia tzw. dopalaczy. W dniu 20 lipca 2018 roku niemal natychmiast po spożyciu dopalaczy w stanie krytycznym do szpitala trafiły dwie młode osoby. Niestety, po kilku dniach 30 – letnia kobieta zmarła, a jej znajomy w dalszym ciągu pozostaje w szpitalu.

W ubiegłą sobotę aresztowany został pod zarzutem sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób 29 – latek, który sprzedał pokrzywdzonym środki zastępcze.

Do kolejnych tragicznych skutków doszło w miniony weekend. Po zażyciu dopalaczy zmarła druga już młoda kobieta, a jej partner w stanie krytycznym trafił do szpitala. Aktualnie trwają czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia.

źródło:PAP

Zostaw odpowiedź