Włamywacze kradli na zlecenie. Wpadli z unikatowym łupem wartym 12,4 mln zł

Fot. policja odzyskała skradzione dzieła
0 4 299

W wyniku wspólnej wymiany informacji pomiędzy brytyjską i rumuńską policją oraz włoskimi karabinierami udało się nie tylko rozbić grupę złodziei, ale także odzyskać skradzione wartościowe łupy.

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w 2017 roku, kiedy do policji trafiło zgłoszenie o napadzie w Feltham, w zachodnim Londynie. Funkcjonariusze ustalili, że za włamaniem do magazynu i kradzieżą przedmiotów wartych 2,5 miliona funtów, czyli około 12,4 miliony złotych stoi zorganizowana grupa przestępcza z Rumunii.

Dzięki międzynarodowej współpracy w czerwcu 2019 roku udało się schwytać 15 podejrzanych. Część z nich została zatrzymana na terenie Wielkiej Brytanii, pozostali wrócili natomiast do ojczyzny, gdzie trafili w ręce policjantów.
W styczniu 2020 roku aresztowany został boss, który ukrywał się we Włoszech. Karabinierzy namierzyli go w Turynie.

Śledczy powiązali gang złodziei z wieloma rodzinami przestępczymi. Ustalili również, że działali ona na zlecenie i włamywali się do konkretnych miejsc, czy też kradli ustalone wcześniej kosztowności.

Co więcej, 16 września rumuńska policja przeprowadziła działania w Okręgu Neamț. W wyniku akcji udało się odzyskać skradzione przedmioty o wysokiej wartości zarówno materialnej, jak i historycznej.

Złodzieje próbowali ukryć pod podłogą niezwykle wyjątkowe zbiory, wśród których znajdowały się m.in. XVI – XVII wieczne dzieła, w tym pierwsze wydania Galileusza czy Izaaka Newtona.

Źródło: Europol / Rumuńska policja

Zostaw odpowiedź