W rok wyprali 90 milionów euro. Gotówkę zbierali w ciężarówkach

Fot. zabezpieczone pieniądze, Europol
0 3 285

Na początku miesiąca Francuska Żandarmeria Narodowa wspierana przez Europol przeprowadziła operację, która jest wynikiem 18-miesięcznego śledztwa.

Grupa przestępcza podejrzana o pranie pieniędzy została namierzona w 2018 roku przez funkcjonariuszy z Lyon. Próbowali oni dotrzeć do siatki odpowiedzialnej za wprowadzanie do obiegu gotówki pochodzących z handlu narkotykami.

W ten sposób trafili na 15 marokańskich ciężarówek, które przez 7 dni zjechały całą Francję, po drodze dostarczając towary oraz odbierając pieniądze do wyprania. Kierowcy, którzy odhaczyli wszystkie przystanki na swojej trasie, wracali do Maroka.

Gotówka była transportowana również w zwykłych samochodach osobowych. We wrześniu 2019 roku policja zabezpieczyła 2 miliony dolarów ukryte w jednym z pojazdów, który zmierzał w kierunku Hiszpanii.

Ostatecznie w wyniku międzynarodowej operacji zatrzymano 18 podejrzanych oraz skonfiskowany majątek o wartości 4 milionów dolarów – 2,5 miliona w gotówce, trzy apartamenty, trzy ciężarówki, sześć aut, oraz zamrożono kilka rachunków bankowych.

Śledczy zabezpieczyli również 37 kilogramów marihuany, 5 kg kokainy, jak również krótką broń palną i dwa shotguny.

Źródło: Europol

Zostaw odpowiedź