„VAT-owcy” z Katowic, w ciągu roku wyłudzili 11 mln zł

0 823

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z katowickiej komendy wojewódzkiej, zakończyli śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Sprawcy, poprzez wyłudzenie nienależnego zwrotu podatku VAT, narazili Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 11 mln zł. Akt oskarżenia w tej sprawie, nadzorowanej przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach, trafił właśnie do sądu.

 

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach od 2012 roku prowadzili śledztwo, dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Śledczy przesłuchali w tej sprawie ponad 2 tys. świadków i zabezpieczyli tysiące stron dokumentów, które musiały zostać poddane wnikliwej analizie. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, występującym w sprawie 11 podejrzanym zarzucono, że działając w latach 2011-2012 na terenie kraju oraz państw Unii Europejskiej, wyłudzili nienależny im zwrot podatku VAT z tytułu fikcyjnego obrotu sprzętem elektronicznym.

Na podstawie złożonych nieprawdziwych deklaracji podatkowych, członkowie grupy narazili Skarb Państwa na straty sięgające ponad 11 mln zł. Policjanci, wspólnie z nadzorującymi sprawę prokuratorami z Prokuratury Regionalnej w Katowicach i pracownikami urzędów celno-skarbowych w całym kraju, rozpracowując działalność grupy, zabezpieczyli należące do jej członków mienie warte prawie 1,6 mln zł. Śledztwo dobiegło właśnie końca i akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Okręgowego w Katowicach.

(KWP w Katowicach / kp)

 

Zostaw odpowiedź