Uprawiali konopie indyjskie w Hiszpanii. Do Polski przemycili 30 kg marihuany

fot. Pixabay
0 2 703

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom oskarżonym o przemyt narkotyków.

Zakres zarzutów

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie oskarżył mężczyzn o udział w przemycie ponad 30 kilogramów marihuany z Hiszpanii do Niemiec i Polski kwalifikowany z art. 56 ust. 3 i z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ponadto jednemu z oskarżonych prokurator zarzuca udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Wobec pozostałych osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej śledztwo jest kontynuowane. Postępowanie prowadzone przez Warmińsko – Mazurskim Oddział Straży Granicznej w Kętrzynie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem i obrotem narkotykami działającej na terenie Europy.

Narkotyki pochodziły z Hiszpanii

Realizowane przez organy wymiaru sprawiedliwości czynności doprowadziły do ujawnienia prowadzonej przez członków grupy, na terenie Hiszpanii, plantacji marihuany obejmującej kilkaset krzewów.

Przedmiotem działania wskazanej grupy był także przemyt znacznych ilości (po kilkanaście kilogramów jednorazowo) marihuany z Hiszpanii do Polski i Niemiec, a także znacznych ilości, wartej nawet kilkaset tysięcy złotych, kokainy z Niemiec do Polski. Zakres śledztwa obejmuje również przywóz z kraju trzeciego na teren Unii Europejskiej oraz obrót na terenie Unii Europejskiej ponad kilkuset kilogramów metamfetaminy o wartości milionów euro.

Międzynarodowa współpraca

W celu skuteczne ścigania międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie nawiązał ścisłą współpracę z organami wymiaru sprawiedliwości kilku krajów Unii Europejskiej.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź