Sprzedali tonę narkotyków. Prowadzili plantacje i laboratoria warte miliony złotych. W sprawie aresztowano już 83 osoby

Fot. zdjęcie podglądowe, CBŚP
0 3 064

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko Gracjanowi U. któremu zarzucono przemyt znacznych ilości środków odurzających z Polski do Królestwa Norwegii i wewnątrzwspólnotowe nabycie znacznych ilości marihuany z Królestwa Hiszpanii do Polski.

Prokurator skierował już 21 aktów oskarżenia przeciwko 37 oskarżonym. W sprawie zabezpieczono m.in 24 kg amfetaminy, 8 kg marihuany, haszysz, mefedron, kokainę i tabletki ecstasy.

Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Zakres zarzutów

Gracjan U. wspólnie i w porozumieniu z innymi członkami grupy zajmował się przemytem z Polski do Królestwa Norwegii znacznych ilości amfetaminy oraz wewnątrzwspólnotowym nabyciem znacznych ilości marihuany z Królestwa Hiszpanii do Polski. Oskarżony pełnił rolę kuriera, który wykorzystując znajomość przewoził substancje psychotropowe i środki odurzające w kierowanych przez niego samochodach dostawczych. Substancje psychotropowe były ukryte w schowkach w samochodach, zaś środki odurzające w paczkach z odzieżą. Czyny te kwalifikowane są z art. 55 ust3 oraz 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Oskarżonemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Na terenie Królestwa Norwegii zatrzymano organizatora przestępczego procederu Krzysztofa W. który został oskarżony przez tamtejsze władze o przemyt substancji psychotropowych w postaci amfetaminy.

Międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza

Akt oskarżenia skierowany przeciwko Gracjanowi U. jest już kolejnym w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej, która zajmowała się wytwarzaniem znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, środków odurzających w postaci marihuany, a następnie przemycała je z Polski do Królestwa Norwegii. Śledztwo prowadzone w koordynacji ze stroną norweską pozwoliło na ujawnienie istnienia międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski i Królestwa Norwegii znacznych ilości amfetaminy, tabletek ecstazy. MDMA, aminy, marihuany oraz kokainy. W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa wprowadziła do obrotu narkotyki w ilości ok 1 tony. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że działała na terenie województw dolnośląskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, oraz na terenie Królestwa Norwegii.

Zlikwidowane plantacje i laboratoria

W toku śledztwa zlikwidowano 3 plantacje, na których uprawiano łącznie około 1500 krzewów ziela konopi innych niż włókniste, z których można było wytworzyć marihuanę o wartości co najmniej 352 tysięcy złotych. Ponadto ujawniono laboratorium amfetaminy, gdzie grupa mogła wyprodukować co najmniej 200 litrów płynnej amfetaminy o wartości ponad 2 milionów złotych. Na kolejnych dwóch plantacjach  ujawniono łącznie około 880 krzewów ziela konopi innych niż włókniste z których można było otrzymać marihuanę o łącznej wartości co najmniej 670 tysięcy złotych. Ponadto zlikwidowano laboratorium mefedronu, gdzie członkowie grupy mogli wyprodukować co najmniej 200 kg mefedronu o wartości ponad 1,8 miliona złotych.

Kolejni podejrzani

W ostatnim czasie na polecenie prokuratora funkcjonariusze zatrzymali kolejnych dwóch podejrzanych, którzy usłyszeli zarzuty udziału w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych i środków odurzających kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 k.k. (łącznie 5 zarzutów).

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji dokonali przeszukania miejsc ich zamieszkania, gdzie ujawnili pieniądze w kwocie 670 tysięcy złotych, na których prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na poczet przyszłych kar.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec obu podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Za przestępstwa narkotykowe grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Dotychczas w toku śledztwie zarzuty usłyszało już 130 podejrzanych. Na wniosek prokuratora 83 z nich zostało tymczasowo aresztowanych.

Sprawa nadal ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań i zarzutów.

 

Źródło Prokuratura Krajowa
Zostaw odpowiedź