Rozbito największa grupę fałszerzy w historii waluty euro. Wprowadzili na rynek setki milionów.

Fot. zabezpieczona maszyna do produkcji banknotów, Europol
0 43 449

W operację rozbicia grupy przestępczej były zaangażowane służby z Włoch, Belgii i Francji, nadzorowane przez Europol.

Śledztwo w tej sprawię rozpoczęło się w 2017 roku, wraz z ujawnieniem fałszywego banknotu o nominale 50 euro, w miejscowości Benewent.

Gotówka była wykonana niezwykle precyzyjnie, co wymagało doświadczenia, odpowiedniego sprzętu i materiałów. Na banknotach znajdowały się wszystkie zabezpieczenia i ciężko było odróżnić fałszywki od oryginalnych pieniędzy.

15 lipca włoska żandarmeria przeprowadziła czynności, w wyniku których aresztowano 44 podejrzanych. Zabezpieczony został także majątek o łącznej wartości 8 milionów euro. Sąd zdecydował o zajęciu 22 rachunków bankowych, 50 mieszkań, 8 lokali, 2 farm, 10 firm, 12 pojazdów i jachtu.

Policja w trakcie śledztwa ustaliła, że grupa przestępcza w ciągu 3 lat wprowadziła do obiegu ponad 233 miliony euro. Stanowi to 25% wszystkich fałszywych banknotów od czasu wprowadzenia tej waluty.

Według Europolu gang był największą siatką fałszerzy w historii istnienia euro.

Najważniejszą rolę w całym procederze odgrywał boss, który prowadził nielegalną działalność od ponad dwóch dekad. Podejrzany latami tworzył i udoskonalał system produkcji i rozprowadzania banknotów. Fałszywa gotówka zalała cały europejski rynek.

Śledczy ujawnili także, że podejrzany jest związany z włoską mafią Camorrą.

Źródło: Europol

Zostaw odpowiedź