Puste faktury na prawie 500 milionów – 104 osoby z zarzutami

fot.pixabay
0 1 392

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie dopuszczali się przestępstw polegających między innymi na wystawianiu tzw. „pustych” faktur VAT dokumentujących rzekomą sprzedaż towarów i usług, w szczególności oleju napędowego, ale także części samochodowych, materiałów budowlanych, usług transportowych i budowlanych.

W celu wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, w okresie od co najmniej połowy 2008 roku do marca 2015 roku, założyli lub wykorzystywali nie mniej niż 11 fikcyjnych firm. Były to tzw. „firmy słupy”, utworzone jedynie w celu wystawiania fikcyjnych dokumentów.

Łącznie utworzonych zostało co najmniej 20 tysięcy faktur VAT wystawionych na kwotę brutto prawie 0,5 miliarda złotych.

Odbiorcami wytwarzanych przez członków grupy fikcyjnych dokumentów księgowych było ponad tysiąc przedsiębiorców z siedmiu województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, kujawsko – pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego i małopolskiego.

Dotychczas w toku tego postępowania prokuratorskie zarzuty usłyszały 104 osoby. Dotyczą one założenia a następnie kierowania zorganizowaną grupą przestępczą bądź udziału w niej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pomocnictwa w popełnieniu tego przestępstwa, prania brudnych pieniędzy wspólnie z innymi osobami oraz popełnienia przestępstw z kodeksu karnego skarbowego.

Osoby podejrzane, poświadczały nieprawdę w wystawionych dokumentach, co do zdarzeń gospodarczych dotyczących rzekomej sprzedaży towarów i usług na ogromne kwoty. W rzeczywistości do wskazanych w dokumentach transakcji w ogóle nie doszło.

Ponadto członkowie grupy w celu wyprania pieniędzy zlecali przelewy, a następnie przyjmowali na inne rachunki środki pieniężne będące rzekomą zapłatą za fikcyjne faktury. Pieniądze te następnie były transferowane różnymi rachunkami bankowymi oraz po kolejnych operacjach bankowych wypłacane przez inne osoby za pośrednictwem bankomatów oraz bezpośrednio w kasach banków.

W toku postępowania zabezpieczono mienie należące do sprawców o łącznej wartości ponad 35 milionów 200 tysięcy złotych.

Wobec 18 podejrzanych w toku śledztwa stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań. Aktualnie środek ten stosowany jest wobec jednego podejrzanego.

Wobec podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe w różnych kwotach,dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju.

Śledztwo nadal jest w toku i ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania osób biorących udział w przestępczym procederze.

źrodło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź