Pseudokibice Cracovii oskarżeni o przemyt narkotyków wartych 5,5 mln złotych. Boss gangu ukrywał się m.in. w Tajlandii i Hiszpanii

Fot. zatrzymanie podejrzanych, policja
0 4 754

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko Adrianowi G. i jedenastu innym osobom. Oskarżeni to kibice Cracovii Kraków, którzy tworzyli gang narkotykowy. 

Zakres zarzutów

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zarzucił oskarżonym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk, przemyt znacznych ilości narkotyków kwalifikowany z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wprowadzenie do obrotu znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 20 lat pobawienia wolności.

Przemycali narkotyki z Hiszpanii

Śledztwo prowadzone przez Małopolski  Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie dotyczy m.in działalności przestępczej Adriana G. i innych osób związanej z dokonywaniem w latach 2017 – 2021 roku przemytu znacznych ilości środków odurzających z Hiszpanii do Polski, a w tym 192 kg marihuany, 18 kg kokainy oraz 1 kg haszyszu o łącznej czarnorynkowej wartości ponad 486 tysięcy euro i 3,3 miliona złotych. Środki te były następnie wyprowadzane do sprzedaży.  Członkowie grupy dokonywali następnie prania pieniędzy polegającego na dokonywaniu wymiany polskiej waluty na euro w postaci banknotów o jak największych nominałach. Pieniądze były wywożone z Polski celem nabywania kolejnych narkotyków.

Ukrywał się w Hiszpanii

W toku śledztwa Adrian G. uciekł poza granice kraju. Przez okres ponad dwóch lat ukrywał się przed organami ścigania posługując się dowodem osobistym na fikcyjne dane oraz paszportem na dane innej osoby. W tym okresie Adrian G. przebywał między innymi na terenie Tajlandii, Hiszpanii oraz okazjonalnie na terenie Polski. Mimo prowadzonego postępowania nie tylko kontynuował rozpoczętą wraz z ojcem działalność przestępczą, a nawet ją rozbudował tworząc własną zorganizowaną grupę przestępczą, którą kierował spoza granic kraju. Adrian G. został zatrzymany 26 kwietnia 2021 roku na terenie Barcelony, a następnie wydany do Polski. Sąd w Hiszpanii zastrzegł, iż z uwagi na posiadany przez niego na terenie Hiszpanii status rezydenta orzeczona w przyszłości ewentualnie kara będzie podlegała wykonaniu na terenie Hiszpanii.

Ojciec i syn działali w tej samej grupie

Akt oskarżenia przeciwko 12 osobom skierowany przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie jest kontynuacją wcześniej prowadzonego postępowania przeciwko ojcu Adriana G. – Marianowi G. Sprawa Mariana G. obecnie toczy się przed Sądem Okręgowym w Krakowie i dotyczy dokonania w okresie lat 2017 – 2019 m.in. przemytu znacznych ilości narkotyków w postaci 98 kg marihuany, 18 kg kokainy z Hiszpanii, Czech i Słowacji do Polski. Łączna wartość narkotyków wynosiła 450 tysięcy euro i ponad 1,3 miliona złotych.

Prali pieniądze kupując luksusowe samochody i garaże

Dodatkowo w toku tego postępowania Marianowi G. zarzucono udział w procederze tzw. prania pieniędzy polegającego na nabywaniu wartościowych składników majątkowych na reprezentowane przez siebie spółki prawa handlowego w postaci m.in. miejsc garażowych w luksusowym apartamentowcu w centrum Krakowa oraz samochodu marki Mercedes 200 CLA o łącznej wartości ok. 319 tysięcy złotych. Marian G. wykonywał te transakcje na rzecz Mariusza Z. i Magdaleny K. – osób kierujących zorganizowaną grupą przestępczą powiązaną ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź