Przesyłkami kurierskimi z USA do Polski trafia broń i amunicja

fot. obraz poglądowy, pixabay
0 3 615

Broń i spore ilości amunicji w przesyłkach z USA ujawnili funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie – informuje Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Tylko w ostatnich dwóch miesiącach mazowieccy funkcjonariusze w trakcie kontroli przesyłek kurierskich ujawnili przemyt prawie 800 sztuk amunicji i kilku sztuk różnego rodzaju broni oraz jej elementów.

„Zatrzymano 695 sztuk amunicji, 100 sztuk ładunków prochowych, dwie kusze, dwie sztuki broni krótkiej, pistolet gazowy, rewolwer, kastet oraz karabin powtarzalny, które zostały przekazane Policji w celu przeprowadzenia dalszego postępowania wyjaśniającego.”

„Kontrole przesyłek odbywają się między innymi za pomocą skanerów, które pozwalają na prześwietlanie ich zawartości” – napisano w informacji.

Jak podaje KAS nadawcy przesyłek próbują ukryć ich zawartość wskazując zamiast broni i amunicji m.in. słodycze, przyprawy czy przedmioty gospodarstwa domowego.

Przemytnicy szczególnie upodobali sobie paczki wysyłane z terytorium USA, przeznaczone dla indywidualnych odbiorców w Polsce i na terenie innych krajów Unii Europejskiej.

Administracja skarbowa informuje, że prawo dopuszcza przesyłanie broni lub amunicji za pośrednictwem operatorów pocztowych, o ile posiadają stosowne pozwolenia na wykonywanie takich zleceń. Jednak firmy kurierskie nie są do tego uprawnione.

„Jednym z priorytetowych zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest troska o bezpieczeństwo publiczne, w tym ochrona zdrowia i życia obywateli, dlatego też będziemy konsekwentnie sprawdzać przesyłki obarczone ryzykiem związanym z przemytem broni i amunicji” – zapowiada cytowany w komunikacie dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

Źródło: Portal TVP Info

Zostaw odpowiedź