Przemycili do Polski narkotyki warte 116 milionów złotych. Wysyłali je w ciężarówkach jadących z Hiszpanii

Fot. Ciężarówka, w której znaleziono narkotyki, Straż Graniczna
0 3 509

Akt oskarżenia wobec 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z Hiszpanii skierowany został do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. To efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Zgorzelca pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Rozbita przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu grupa przestępcza działała przynajmniej od 2019 do maja 2021 roku, kiedy to funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Zgorzelcu, podczas kontroli tira ujawnili w kabinie kierowcy 58 kilogramów konopi indyjskich o czarnorynkowej wartości 2,6 miliona złotych.

Z uwagi na popełnione przestępstwo funkcjonariusze wszczęli śledztwo, które nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.

Proceder ten odbywał się według ściśle określonych zasad. Wymagane było posiadanie ciągników siodłowych z dokonanymi w kabinach przeróbkami, które dawałyby możliwość ukrycia narkotyków (każda ze skrytek mogła pomieścić od 40 do 55 kilogramów narkotyków).

Ciągniki z naczepami jechały do Hiszpanii w celach transportowych, by w drodze powrotnej, podczas wymaganego postoju załadować pojazdy zielem konopi. Po powrocie do Polski samochody zjeżdżały w ustalone miejsce, gdzie w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach dokonywano wyładunku środków odurzających.

Fot. zabezpieczone narkotyki, Straż Graniczna

Na podstawie zebranego przez śledczych materiału dowodowego, Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała w ubiegłym tygodniu do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko 4 członkom zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na nabyciu wewnątrzwspólnotowym znacznych ilości środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste.

Oskarżeni to mieszkańcy województwa podkarpackiego i małopolskiego w wieku od 32 do 47 lat. W wyniku prowadzonego śledztwa ustalono, iż do Polski przemycili oni ponad 2,5 tony narkotyku o wartości czarnorynkowej 116 325 000 zł.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wewnątrzwspólnotowy przewóz środków odurzających grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat.

Źródło: Straż Graniczna

 

Zostaw odpowiedź