Przemycili do Polski 13 ton narkotyków. Aresztowano ponad 30 osób

Fot. Zdjęcie podglądowe
0 2 680

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach wraz z funkcjonariuszami Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo dotyczące międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej działającej od 2014 r. do 2020 r. na terenie Polski oraz Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Finlandii, Szwecji, Anglii, Rosji, Białorusi, Bułgarii, Litwy, Łotwy.

Działalność grupy polegała na nabywaniu, przewożeniu, a także wytwarzaniu i wprowadzaniu do obrotu znacznych ilości narkotyków. W Polsce grupa działała na terenie województwa podlaskiego, warmińsko–mazurskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego.

Przestępcy wyspecjalizowali się w przemycie z Hiszpanii do Polski ogromnych ilości marihuany (w 78 transportach przemycono ponad 12,6 tony), a także produkcji na terenie naszego kraju amfetaminy (ponad 900 kg). Po przewiezieniu lub wyprodukowaniu wprowadzano te narkotyki do obrotu na terenie Polski i wskazanych wyżej krajów.

Ponadto grupa przestępcza zajmowała się praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych, handlem bronią i fałszowaniem dokumentów.

Szeroko zakrojone śledztwo prowadzono dyskretnie od 2020 r. W tym czasie przeprowadzono 53 realizacje. Przy przeprowadzaniu niektórych z nich CBŚP korzystało ze wsparcia Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz Straży Granicznej.

W wyniku tych działań czynnościami procesowymi objęto 37 podejrzanych, którym prokurator przedstawił łącznie 283 zarzuty. Dotyczą one kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, udziału w tej grupie, wprowadzania do obrotu i udziału w obrocie narkotykami, prania pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami i handlu bronią.

Na wniosek prokuratora zastosowano łącznie 30 tymczasowych aresztowań. Wobec niektórych podejrzanych stosowano środki wolnościowe w postaci dozorów Policji, czy poręczeń majątkowych na łączną kwotę 2,2 mln zł.

W toku śledztwa ujawniono kilka pomieszczeń służących za magazyny narkotyków i pieniędzy. Zabezpieczono różnego rodzaju substancje narkotyczne o masie około 200 kg. W trakcie postępowania zabezpieczono pieniądze i inne mienie należące do podejrzanych na kwotę 13,7 mln zł. Skonfiskowano m.in. 4 pojazdy wyposażone w specjalistyczne skrytki do przewozu narkotyków i pieniędzy, szyfrowane środki łączności, pistolet i karabin maszynowy, amunicję oraz 2 granaty bojowe.

Podkreślić należy, że czynności procesowe poprzedziła wielomiesięczna praca operacyjna policjantów. Jej skutkiem było rozpracowanie sposobu działa grupy, roli i zadań poszczególnych osób wchodzących w jej skład, a także rozpoznanie szlaków przerzutu narkotyków i pieniędzy. Policjanci z olsztyńskiego CBŚP za pośrednictwem EUROPOLU współpracowali z zagranicznymi służbami partnerskimi m.in. z Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

W efekcie wspólnej pracy prokuratora i zespołu pracowników Prokuratury oraz CBŚP na początku lipca 2023 r. Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie obejmujący 22 podejrzanych, których rola została już odpowiednio wyjaśniona. Są to mężczyźni z różnych części Polski, w tym z województwa mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Wśród nich, 12 oskarżonych jest nadal tymczasowo aresztowanych.

Za przewożenie znacznych ilości narkotyków z państwa członkowskiego UE do Polski grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a za wprowadzenie ich do obrotu w ramach zorganizowanej grupy przestępczej od 2 do 15 lat. Obligatoryjnie Sąd orzeka również przepadek korzyści majątkowej z przestępstwa.

Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź