Przemycali narkotyki do Norwegii. Mogli zarobić miliony złotych

Fot. zdjęcie podglądowe, policja
0 4 670

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko Cezaremu D., któremu zarzucono wytwarzanie, przemyt i udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających.

Jest to to kolejny akt oskarżenia, który został skierowany w sprawie dotyczącej międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się wytwarzaniem znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, środków odurzających w postaci marihuany.

Działali w Polsce i Norwegii

Współpraca Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach z norweskimi służbami pozwoliła na ujawnienie zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej, która zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski i Norwegii znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, tabletek ecstazy, MDMA, aminy oraz środków odurzających w postaci marihuany, kokainy. Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że przedmiotem takiego działania było około 1.000 kg różnego rodzaju narkotyków. Grupa działała na terenie województwa dolnośląskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i składała się z kilkudziesięciu osób.

Zlikwidowane plantacje marihuany

W toku prowadzonego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach śledztwa zlikwidowano pięć plantacji, w których prowadzono uprawy łącznie około 2400 krzewów marihuany o łącznej wartości prawie miliona złotych oraz dwa laboratoria amfetaminy, gdzie członkowie grupy mogli wyprodukować co najmniej 200 litrów płynnej amfetaminy o wartości ponad 2 miliony złotych oraz co najmniej 200 kg mefedronu o wartości ponad 1,8 miliona złotych.

Zakres zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach oskarżył Cezarego D. o utworzenie wspólnie i w porozumieniu z innymi współsprawcami plantacji ziela konopi na terenie powiatu wołomińskiego.  Była ona ukryta pod ziemią w morskim kontenerze do którego prowadziło zamaskowane wejście.

Kolejne zarzuty wobec Cezarego D. dotyczą przemytu z Polski do Norwegii znacznych ilości marihuany kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W toku śledztwa, w wyniku międzynarodowej pomocy prawnej, na terenie Norwegii zatrzymano organizatora przestępczego procederu Krzysztofa W., który został oskarżony przez tamtejsze władze o przemyt substancji psychotropowych w postaci amfetaminy.

Oskarżony Cezary D. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia związane z przestępczą działalnością grupy.

Zarzuty usłyszało już 110 osób

Dotychczas w toku śledztwa zarzuty usłyszało już 110 osób. Na wniosek prokuratora 79 osób zostało tymczasowo aresztowanych. W sprawie zabezpieczono m.in 24 kg amfetaminy, 8 kg marihuany, haszysz, mefedron, kokainę i tabletki ecstasy. Prokurator skierował już 20 aktów oskarżenia przeciwko 36 oskarżonym, jednak sprawa w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź