Polsko-armeńska grupa przestępcza na ławie oskarżonych

0 2 257

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo prowadzone w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu papierosów i tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Do Sądu Okręgowego w Katowicach został skierowany akt oskarżenia przeciwko 18 osobom – obywatelom Armenii i Polski.

 

Oskarżeni dopowiedzą za przestępstwa związane z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków skarbowych akcyzy: przemytem do Polski papierosów i tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy, a następnie  ich przechowywaniem, przewożeniem i zbywaniem.  Wśród oskarżonych jest 38 – letni obywatel Armenii, który kierował tą zorganizowaną grupą przestępczą.

Z zebranych materiałów wynika, że grupa ta działała w roku 2016, głównie na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i lubelskiego. Członkowie grupy sprowadzali na terytorium Polski, wbrew przepisom ustawy papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz tytoń. Nielegalne papierosy i tytoń – pochodzący z przemytu, nie tylko trafiały na polski rynek w czterech województwach: śląskim, małopolskim, lubelskim i mazowieckim, ale były również transportowane do Francji. W wyniku działalności tej grupy Skarb Państwa z tytułu podatku akcyzowego oraz podatku VAT poniósł straty w wysokości około 14 mln zł.

Większość z oskarżonych przyznała się do stawianych zarzutów i złożyła wyjaśnienia. W sprawie tej obecnie wobec oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze: dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Prokuratur zabezpieczył na majątku podejrzanych mienie na łączną kwotę około 500 tys. zł. Mężczyźnie oskarżonemu o kierowanie tą grupą przestępczą grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, pozostałym oskarżonym kara  do 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

źródło: PO Katowice

Zostaw odpowiedź