Policjant skazany na dożywocie. Pomógł kartelowi Sinaloa przemycić kokainę wartą miliard dolarów

Fot. Arturo Shows Urquidi, DEA
0 3 906

Sąd w Teksasie skazał byłego funkcjonariusza meksykańskiej policji, który współpracował z kartelem Sinaloa przy przemycie broni, narkotyków i pieniędzy.

50-letni Arturo Shows Urquidi służył w stanowej policji Chihuahua, kiedy wstąpił w szeregi organizacji narkotykowej. Mundurowy miał wykonywać m.in. polecenia samego Ismaela 'El Mayo’ Zambady, który razem z Joaquinem „El Chapo” Guzmanem stworzył kartel Sinaloa.

Funkcjonariusz noszący pseudonim „Chous” był jednym z kluczowych członków oddziału kierowanego przez Sergio Garduño Escobedo. Grupa składała się ze skorumpowanych policjantów działających w Ciudad Juárez.

Śledztwo ujawniło, że funkcjonariusze odpowiadali za bezpieczeństwo oraz pilnowali magazynów przy samej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie przechowywano kokainę. Narkotyki najpierw ciężarówkami trafiały do kryjówek, skąd następnie były przemycane do USA.

Urquidi zarządzał ochroną domów-kryjówek, gdzie poza narkotykami magazynowano gotówkę oraz broń przeszmuglowaną ze Stanów Zjednoczonych, która następnie trafiała do kolejnych miast w Meksyku.

Grupa Garduño ponadto miała brać udział w narkotykowej wojnie o przejęcie kontroli nad Juárez. W wyniku krwawych walk od 2008 do 2012 roku zginęło około 10 tysięcy osób, a miasto stało się jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie.

W 2012 roku w El Paso wydano akt oskarżenia, który objął 24 członków kartelu Sinaloa. Wśród nich znalazł się Urquidi oraz sam Joaquin „El Chapo” Guzman. 6 lat później skorumpowany policjant został ekstradowany do Stanów Zjednoczonych.

Według śledczych 50-latek przez okres swojej współpracy z gangiem, miał być zamieszany w przemyt narkotyków wartych ponad miliard dolarów.

W miniony czwartek sąd skazał go na dożywotnie pozbawienie wolności w procesie nazwanym „Ślubne zabójstwa”. W marcu wyrok usłyszy także drugi z oskarżonych Mario Iglesias-Villegas, który kierował grupą cyngli działających w Ciudad Juárez. W 2011 roku Mario wraz ze swoimi ludźmi w trakcie ślubu uprowadził z kościoła, a następnie zabił trzech mężczyzn, w tym pana młodego.

– Skazanie Arturo Showsa Urquidiego to wynik wieloletniej pracy nad śledztwem i pociągnięcie do odpowiedzialności znacznej liczby ważnych członków kartelu Sinaloa – powiedział w oświadczeniu Greg Millard szef oddziału DEA w El Paso.

Źródło: El Paso Times

Zostaw odpowiedź