Polacy przemycali narkotyki dla Nigeryjczyka. Wysyłał ich do Ameryki Południowej

Fot. zdjęcie podglądowe, policja
0 5 331

Prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 46-letniemu obywatelowi Nigerii. Mężczyzna oskarżony został o szereg przestępstw związanych z przemytem narkotyków, w tym kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się obrotem znaczną ilością substancji psychotropowych w postaci kokainy, amfetaminy i metamfetaminy.

Śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadziła od 2016 roku. Uprzednio w sprawie zostały skierowane już trzy akty oskarżenia. W grudniu 2018 roku w sprawie skierowano pierwszy akt oskarżenia przeciwko 4 obywatelom Polski,  z czego 2 osoby oskarżone został  o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W grudniu 2019 roku  i  marcu 2020 roku  oskarżono w tej sprawie kolejne dwie osoby – obywateli Nigerii, które do sprawy zostały zatrzymane: jedna na terenie Grecji a druga na terenie Austrii. W sprawach tych zapadły już prawomocne wyroki.

Jak ustalono w śledztwie, działalność tej grupy przestępczej  koncentrowała się na przemycie narkotyków z Ameryki Południowej do Europy Środkowej. Członkowie grupy, w tym oskarżony wyszukiwali osoby, które pełniły rolę kurierów, często były to kobiety. Organizowano im przelot samolotem, opłacono bilety. Narkotyki były ukrywane w bagażu lub też połykane przez kurierów, a następnie dokonywano przemytu narkotyków.

Dowody zgromadzone w tym śledztwie wskazują, iż oskarżony obywatel Nigerii pozyskał  do przemytu kobietę, która z terenu Peru do Polski dokonała przywozu kokainy w ilości nie mniejszej niż 200 gram. Prowadził on także kolejne  działania zmierzające do przemytu z terenu Peru do Madrytu znacznej ilości kokainy.

W tym przypadku mężczyzna który pełnił rolę kuriera został zatrzymany na lotnisku w Peru. Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują, iż oskarżony  organizował  także  przewóz znacznych ilości kokainy, marihuany, metamafetaminy  pomiędzy Czechami i Polską. Obywatel Nigerii oskarżony został także o pranie brudnych pieniędzy.

Mężczyzna został zatrzymany  na terenie Niemiec na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, a następnie przekazany polskim organom ścigania w dniu 24 czerwca 2020 roku. Do sprawy pozostaje tymczasowo aresztowany.

 

Źródło Prokuratura Okręgowa w Katowicach
Zostaw odpowiedź