Pod przykrywką prywatnych ośrodków kształcenia wyłudzili blisko 8 mln zł

fot. pixabay
0 1 966

Małopolscy policjanci zatrzymali trzy osoby, podejrzane o wyłudzenie 7 milionów 800 tys. złotych dotacji, pochodzących z subwencji oświatowej MEN. Za popełnione oszustwa grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału do zwalczania Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, od dłuższego czasu zajmowali się sprawą dotacji, wyłudzonych przez trzy osoby pod przykrywką prowadzenia prywatnych ośrodków kształcenia.

Właścicielami tych placówek byli 58-latka oraz jej 34-letni syn. W nielegalnym procederze uczestniczyła również 57-letnia kobieta, która pełniła w nich funkcje dyrektora.

Według ustaleń śledczych od 2016 do 2018 roku sprawcy wspólnie wyłudzili  z urzędu miasta 7 milionów 800 tys. złotych. Pieniądze te uzyskali w ramach przyznawanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej subwencji oświatowych na podstawie wniosków, w których zawyżając liczbę uczniów, poświadczyli nieprawdę.

Dodatkowo, z przestępczej działalności trwającej 3 lata, „biznesmeni” uczynili sobie stałe źródło dochodu.

W minionym tygodniu na wniosek Prokuratury Okręgowej w Tarnowie policjanci zatrzymali przestępcze trio. Zebrany w śledztwie materiał dowodowy, w tym protokoły z przeprowadzonych kontroli oświatowych oraz faktury dotyczące fikcyjnych remontów, pozwoliły na  przedstawienie zarzutów zarówno właścicielom szkół, jak i zarządzającej nimi dyrektorce.

Wszyscy odpowiedzą za wyłudzenie mienia znacznej wartości w postaci dotacji pochodzącej z subwencji oświatowej Ministra Edukacji Narodowej.

Wobec członków rodziny, którym przypisano rolę kierowniczą w przestępstwie, zastosowane zostały środki zapobiegawcze.

58-latka trafiła na 3 miesiące do aresztu, natomiast jej syna, prokurator objął dozorem Policji. Mężczyzna otrzymał również zakaz opuszczania kraju. Podejrzanym za popełnione przestępstwa grozi do 8 lat więzienia.

Źródło: policja.pl

Zostaw odpowiedź