Nie żyje „Sonny” Barger. Był legendą klubu motocyklowego Hells Angels

Fot. "Sonny" Barger, Facebook
0 7 350

W wieku 83 lat zmarł Ralph Barger znany jako „Sonny”. Był on legendą i jedną z najważniejszych postaci w historii klubu motocyklowego Hells Angels.

Barger urodził się 8 października 1938 roku kalifornijskim mieście Modesto. Jako nastolatek został wyrzucony ze szkoły i postanowił dołączyć do wojska. Miał jednak 16 lat i musiał sfałszować akt urodzenia. Po kilkunastu miesiącach w armii oszustwo wyszło na jaw i został wyrzucony.

„Sonny” postanowił dołączyć do lokalnych klubów motocyklowych, a w 1957 roku zdecydował się na to, by w Oakland otworzyć filię Hells Angels i stanął na jej czele. Jest to klub motocyklowy stworzony w 1948 roku. W jego skład wchodzi kilka tysięcy osób. Członkowie Halls Angels tworzą kilkaset fili znajdujących się na całym świecie, w tym także w Polsce.

Hells Angels poza klubem, są również uznawani za gang. Jako grupa przestępcza zostali sklasyfikowani m.in. przez władze Stanów Zjednoczonych oraz Europol. Zalicza się ich do wielkiej czwórki gangów motocyklowych, razem z Paganas, Outlaws i Bandidos.

Hells Angels jako gang mają na swoim koncie m.in. zabójstwa, wymuszenia, handel narkotykami, paserstwo, czy sutenerstwo. Niektóre państwa w obawie o bezpieczeństwo zlikwidowały lokalne filie Hells Angels. Natomiast holenderskie władze jako jedyne całkowicie uznały klub HA za nielegalny.

Barger krótko po otworzeniu fili w Oakland został uznany za głównego lidera klubu. Przez lata kształtował Hells Angels i stał się najważniejszym jego członkiem, zapewniając mu międzynarodowy rozgłos. W czasie gdy stał na czele klubu ciążyły na nim bardzo poważne zarzuty oraz był kilkadziesiąt razy aresztowany, jednak ze względu na brak dowodów uniknął większości wyroków.

Łącznie w ciągu całego życia w więzieniu spędził 13 lat. Został skazany m.in. za posiadanie heroiny z zamiarem sprzedaży oraz za organizowanie zamachu na wrogi gang motocyklowy.

Barger będąc najsłynniejszym członkiem Hells Angels napisał kilka książek oraz wziął udział w licznych produkcjach filmowych i serialach. Najpopularniejsza z nich są „Synowie Anarchii”. Jest to serial o gangu motocyklowym, w którym „Sonny” zagrał Lenny’ego Janowitza. Natomiast w filmie „Aniołowie Piekieł”, gdzie w główną rolę wcielił się Jack Nicholson, Barger zagrał samego siebie.

„Sonny” przez całe życie kilkukrotnie wygrywał walkę z rakiem. Tym razem w wieku 83 lat przegrał z chorobą i zmarł w czwartek 30 czerwca. Informację o jego śmierci potwierdził prawnik, a na social mediach Bargera pojawił się taki wpis:

Jeśli to czytasz, to wiedz, że odszedłem. Poprosiłem, żeby opublikować tę informację od razu po mojej śmierci. Miałem długie i dobre życie pełne przygód. Miałem też zaszczyt być częścią niesamowitego klubu. Mimo że byłem osobą publiczną przez dekady, najbardziej cieszyłem się wyjątkowymi chwilami spędzonymi z moimi braćmi z klubu, moją rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Proszę wiedz, że odszedłem w spokoju po krótkiej walce z rakiem. Wiedz też, że na koniec byłem otoczony przez to, co naprawdę się liczy: Moją żonę Zoaranę oraz moich najbliższych. Trzymajcie głowę wysoko, pozostańcie lojalni, pozostańcie wolni i zawsze ceńcie honor.

Źródło: Facebook / nytimes.com

Zostaw odpowiedź