Nie żyje pierwszy boss Nowego Jorku, który został kapusiem

fot. Nowy Jork, pixabay
0 5 476

Alphonse „Mały Al” D’Arco zmarł w wieku 86 lat. Był on głową rodziny Lucchese i pierwszym bossem, który przystąpił do programu ochrony świadków. Były boss doprowadził do jednej z największych zdrad w historii mafii.

D’Arco do rodziny przestępczej został wprowadzony dopiero w 1983 roku, mając blisko 50 lat. Po pięciu latach, z żołnierza awansował na kapitana i przejął załogę innego mafiosa.

Niedługo potem, D’Arco stał się bogaty i zarabiał duże pieniądze. Pochodziły one głównie z lichwy oraz z działań jego ekipy.

Na początku 1991 roku, boss Victor Amuso i underboss Anthony Casso, dowiedzieli się o nadchodzącym akcie oskarżenia przeciwko mafii. Żeby uniknąć więzienia musieli się ukrywać. Wówczas D’Arco został wybrany na bossa, który podczas ich nieobecności kierował rodziną Lucchese.

Niedługo po ich ucieczce, Amuso będąc błędnie przekonanym, że jeden z kapitanów Peter Chiodo współpracuje z rządem, zlecił D’Arco zabicie go. Nieudanego ataku dokonano w maju 1991 roku. Mafioso przeżył, mimo tego, że został postrzelony 12 razy.

Niedługo później, D’Arco dostał listę 49 ludzi, którzy mają zostać zabici. Amuso chciał także śmierci Johna Gottiego, który miałby zginąć w zamachu bombowym.

D’Arco wiedział, że szefowie obwiniają go i nie ufają mu po nie udanej próbie zlikwidowania Chiodo. Jego stanowisko zostało zastąpione 4-osobową ekipą, jednak wciąż wchodził w jej skład.

18 września 1991 roku odbyło się spotkanie liderów Lucchese. W trakcie narady pojawił się jeden z żołnierzy, mimo że nie należał on do grupy kierującej rodziną. D’Arco zauważył, że ma on ukrytą pod koszulą broń i kamizelkę kuloodporną. Mafioso zrozumiał, że jest w niebezpieczeństwie i szybko opuścił hotel, w którym odbywało się zebranie.

Następnego dnia agent FBI ostrzegł D’arco o zagrożeniu jakie na niego czeka. Mafioso postanowił porzucić mafię i poszedł na współpracę.

Tym samym Al D’Arco, jako pierwszy boss w historii amerykańskiej mafii, przystąpił do programu ochrony świadków.

Przez następne dziesięć lat zeznawał w dwunastu sprawach. Doprowadził do skazania ponad pięćdziesięciu mafiosów, w tym byłego szefa, bossa rodziny Colombo, kapitanów z rodziny Bonanno, a także consigliere oraz legendarnego bossa rodziny Genovese.

D’Arco dostarczał rządowi wszelkiee możliwe informacje, w tym sposoby działania rodzin przestępczych, oraz listy zawierające nazwiska wszystkich liderów z Nowego Jorku. Jego zdrada o mało nie zniszczyła całkowicie rodziny Lucchese.

źródło: aboutthemafia.com

Zostaw odpowiedź