Nie żyje Matteo Messina Denaro! Ostatni wielki boss Cosa Nostry zmarł w wieku 61 lat

0 17 159

24 września zmarł Matteo Messina Denaro, który był ostatni wielkim bossem Cosa Nostry. Gangster znany jako „Diabolik” ukrywał się przez 30 lat.

61-latek to jeden z najpotężniejszy oraz najbardziej brutalnych szefów sycylijskiej mafii. Już w latach 90. po śmierci ojca przejął kontrolę nad prowincją Trapani, a przez kolejne dekady brał udział w najważniejszych wydarzeniach dotyczących Cosa Nostry.

Cechował się wyjątkową brutalną i według ustaleń śledczych może mieć na swoim koncie dziesiątki ofiar. Między innymi brał udział w zamachach na antymafijnych sędziów Giovannie Falcone i Paola Borselino. Zlecił także ataki bombowe we Florencji, Rzymie i Mediolanie.

W związku z wymienionymi atakami został dwukrotnie skazany na dożywocie. Mafioso jednak od 1993 był nieuchwytny, a służby nie mogły zbliżyć się do bossa. Aresztowano jego ludzi, uderzono w jego majątek, jednak mimo to nadal wymykał się organom ścigania, aż do czasu poważnej choroby.

Boss chorujący na raka jelita grubego z przerzutami do wątroby ostatnie chwile swojego życia chciał spędzić w rodzinnych okolicach. Kupił mieszkanie w Campobello di Madzara, które znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Castelvetrano, w którym się wychowywał.

Prowadził spokojne życie i codziennie odwiedzał lokalne restauracje, a według doniesień mediów część mieszkańców wiedziała, kim jest 61-latek, jednak nikt nie zawiadomił służb. „Diabolik” wpadł w ręce służb 16 stycznia 2023 roku po tym, jak kilka tygodni wcześniej funkcjonariusze w domu jego siostry znaleźli zaszyfrowaną wiadomość, w której opisał walkę z chorobą.

Rosalia Denaro nie posłuchała poleceń brata, który kazał zniszczyć każdą wiadomość. Mafioso został zatrzymany w prywatnej klinie w Palermo, a po nim wpadły kolejne osoby z najbliższego otoczenia. Za kratami kontynuował leczenie, jednak zaczął przegrywać walkę z rakiem.

Ostatnie tygodnie spędził w szpitalu w L’Aquila, gdyż jego stan mocno się pogorszył. Lekarze przestali karmić mafiosa, kiedy ten zapadł w nieodwracalną śpiączkę. W poniedziałek włoska agencja prasowa ANSA potwierdziła śmierć Denaro.

Materiał na temat schwytania ostatniego wielkiego bossa Cosa Nostry znajdziesz poniżej: 

Zostaw odpowiedź