Potężna europejska operacją przeciwko mafii. Aresztowania członków Ndranghety w 5 krajach

fot. niemiecka policja przeszukuje jeden z lokali mafii
0 2 143

Aresztowanie prawie 90 osób, to efekt międzynarodowej współpracy policji przeciwko mafii.

Operacja „Pollino” zostało wymierzona przeciwko mafii kalabryjskiej i objęła 5 krajów: Holandię, Włochy, Niemcy, Belgię i Luksemburg. Obława policyjna prowadzona była przez  Europejską Jednostkę Współpracy Sądowej (Eurojust).

Podczas akcji organy ścigania był wspierane przez siły specjalne. Dokonano przeszukań wielu miejsc, aresztowano 84 osoby podejrzane m.in o handel narkotykami, korupcje czy pranie pieniędzy. Skonfiskowano prawie 4000 kg kokainy, 140 kg tabletek ecstasy i co najmniej 2 mln euro w gotówce.

Jak twierdzą niemiecka media, była to jedna z największych obław policyjnych przeciwko mafii w tym kraju. Wzięło w niej udział dwustu czterdziestu funkcjonariuszy Federalnego Urzędu Kryminalnego, dwustu funkcjonariuszy policji federalnej, oddziały antyterrorystyczne GSG9 oraz policjanci z poszczególnych landów.

Ze względu na trwające czynności śledcze, nie podano dokładnych szczegółów obławy. Być może objęła ona nawet Amerykę Południową.

„Dzisiaj wysłaliśmy oczywistą wiadomość dla zorganizowanych grup przestępczych w Europie. Nie są jedynymi, którzy są wstanie działać za granicami własnego kraju” – skomentował wicepremier Eurojust’u Filippo Spiezia.

Natomiast włoski prokurator Federico Cafiero De Raho, który prowadzi działania antymafijne powiedział, że te aresztowania nic nie znaczą dla 'Ndranghety. Dodał, że są tysiące osób, które powinny zostać aresztowe i miliardy euro, które powinny zostać skonfiskowane. Kalabryjska mafia jest jedyna, która prowadzi nielegalne działania na wszystkich kontynentach.

źródło: europol.europa.eu, dutchnews.nl

Zostaw odpowiedź