Na przemycie tytoniu oraz papierosów gang zarobił ponad 152 mln zł

fot. zabezpieczone papierosy, zdjęcie poglądowe, Straż Graniczna
0 3 468

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalna w Białymstoku wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji Zarząd w Lublinie ustalono, że w latach 2015 – 2018 na terenie całego kraju, głównie w województwach podlaskim, lubelskim, dolnośląskim i łódzkim działała zorganizowana grupa przestępcza, której  członkowie dokonywali szeregu przestępstw w zakresie przemytu, produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Członkowie grupy, kilkunastokrotnie, w tym co najmniej dwukrotnie z terenu Łotwy, dokonywali nabycia wewnątrzwspólnotowego papierosów i suszu tytoniowego nie zgłaszając właściwym organom działań będących podstawą do opodatkowania, a tym samym powodując brak oznaczenia wyrobów polskimi znakami akcyzy.

Następnie wprowadzali do obrotu na terenie kraju, a także na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii papierosy, susz tytoniowy oraz tytoń do palenia nie uiszczając należnych podatków, w łącznej kwocie 152 mln. 479 tyś. zł.

Ustalono również, że w okresie od sierpnia 2017 roku do stycznia 2018 roku członkowie grupy stworzyli i nadzorowali linię produkcyjną służącą do krojenia liści tytoniu, jego suszenia i pakowania, jak też nadzorowali transporty związane z dostawą i wywozem, w wyniku czego wytworzono wyroby tytoniowe w ilości 60 ton o wartości prawie 47 mln. zł.

Wobec oskarżonych stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 10 tyś. zł do 150 tyś. zł, zakazy opuszczania kraju, dozory Policji.

Na poczet grożących kar i środków karnych prokuratorzy zabezpieczyli również należące do sprawców  nieruchomości gruntowe, lokale mieszkalne i użytkowe na terenie kraju oraz cztery mieszkania w Bułgarii, łącznie o wartości ponad 2 milionów zł.

Za popełnienie czynów grożą kary pozbawienia wolności do lat 5, a dla założyciela i kierującego zorganizowaną grupą do lat 10 oraz nałożenie obowiązku uiszczenia niezapłaconych należności podatkowych.

źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź