Na fikcyjnym obrocie towarami wyłudzili 38 mln zł

Fot. Aresztowanie podejrzanego, policja
0 641

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Poznaniu zatrzymali 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT.

Czynności  przeprowadzono w województwie śląskim, świętokrzyskim oraz małopolskim.

Ustalenia śledztwa 

Członkowie grupy wyłudzali podatek od towarów i usług  z tytułu działalności związanej z obrotem surowym olejem rzepakowym, kawą i artykułami chemicznymi. Proceder trwał od kwietnia 2015 roku do września 2016 roku. Sprawcy działali w Poznaniu, Krakowie, Gliwicach oraz innych miejscowościach  na terenie Polski. Obrót towarem pomiędzy firmami biorącymi udział w przestępczym procederze w znacznej części był fikcyjny i pozorowany. Nie był zgodny z wystawianymi dokumentami, w szczególności w postaci faktur VAT i CMR. Działalność grupy mogła narazić Skarbu Państwa na uszczuplenia w wysokości co najmniej 38 mln zł.

Usłyszeli zarzuty 

Prokurator przedstawił wszystkim zatrzymanym zarzuty popełnienia w ramach zorganizowanej grupy przestępczej czynów karnoskarbowych oraz prania brudnych pieniędzy (art. 258 par. 1 kk, art. 62 ust 2 kks i art. 299 par. 1 i 5 kk). Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Środki zapobiegawcze

Jednego z podejrzanych, na wniosek prokuratora, sąd aresztował na 3 miesiące.  Pozostali podejrzani zostali objęci przez prokuratora środkami zapobiegawczymi w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego  zakazu opuszczania kraju.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź