Łowcy cieni schwytali „Kręconego” i przemytnika działającego na dużą skalę

Fot. zatrzymanie "Kręconego", policja
0 2 719

Funkcjonariusze CBŚP z grupy tzw. „łowców cieni” ustalili miejsce pobytu i zatrzymali w Warszawie poszukiwanego listem gończym Krzysztofa O. ps. „Kręcony”, w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej tzw. „starego Pruszkowa”. Natomiast na terenie Niemiec dzięki informacjom przekazanym przez stronę polską, we współpracy z niemieckimi służbami, zatrzymano poszukiwanego na podstawie ENA i listu gończego Tomasza R., podejrzanego u udział w zorganizowanej grupie przestępczej i działalność przestępczą o charakterze narkotykowym na dużą skalę.

 

Pod koniec stycznia funkcjonariusze Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali Janusza P. ps. „Parasol”, Leszka D. ps. „Wańka” oraz Krzysztofa O. ps. „Kręcony”, jak również doprowadzili z aresztu śledczego Andrzeja Z. ps. „Słowik”. Działania były związane ze śledztwem prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani m.in. o usiłowanie wymuszenia rozbójniczego, wystawianie nierzetelnych faktur VAT, a także przestępstwa karnoskarbowe.

Początkowo podejrzani nie zostali aresztowani przez sąd, lecz po skutecznym zażaleniu prokuratora, sąd drugiej instancji zdecydował o zastosowaniu wobec nich tymczasowego aresztowania. Janusz P. ps. „Parasol” oraz Leszek D. ps. „Wańka” zostali zatrzymani i osadzeni w areszcie tymczasowym, natomiast Krzysztof O. ps. „Kręcony” zaczął ukrywać się przed organami ścigania.

Za mężczyzną został wystawiony list gończy i w tym momencie do akcji wkroczyli policjanci CBŚP z grupy tzw. „łowców cieni”. Funkcjonariusze najpierw ustalili jego miejsce pobytu, a następnie zatrzymali go na warszawskim Mokotowie. Po wykonaniu niezbędnych czynności, mężczyzna został osadzony w areszcie tymczasowym.

Miejsce pobytu kolejnego poszukiwanego „łowcy cieni” CBŚP ustalili we współpracy z oficerem łącznikowym Federalnego Urzędu Kryminalnego przy Ambasadzie Niemiec w Warszawie, policjantami Biura Kryminalnego i Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji oraz oficerem łącznikowym CBŚP przy Europolu. Na bazie wspólnych ustaleń i wymiany informacji niemieckie służby zatrzymały w Dortmundzie poszukiwanego Tomasza R.

Był on ścigany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz listu gończego, w związku ze śledztwem prowadzonym przez policjantów Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Gdyni pod nadzorem Prokuratury Krajowej, m.in. w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prowadzenia działalności przestępczej o charakterze narkotykowym na dużą skalę.

W wyniku tego śledztwa funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 3,2 tony substancji zawierającej kokainę o wartości 3 miliardów złotych. Gigantyczna ilość narkotyków została wysłana z Ekwadoru przez Hamburg do Polski. Narkotyki były ukryte w zamrożonej pulpie ananasowej. Do sprawy zatrzymano 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Śledczy z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i Morskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że w jednym z gdyńskich magazynów, należącym do legalnie działającej firmy, przechowywane są 144 metalowe beczki o pojemności 250 kilogramów mające zawierać zamrożoną pulpę ananasową. Towar na zlecenie jednej ze spółek został sprowadzony z Ekwadoru w okresie od 16 listopada do 13 grudnia 2019 roku, najpierw drogą morską do portu w Hamburgu, potem transportem drogowym do Gdyni.

Funkcjonariusze MOSG i CBŚP prześwietlili beczki urządzeniem RTG, a psy Straży Granicznej do wykrywania narkotyków wskazały niektóre z nich jako zawierające narkotyki. Zdecydowano o zatrzymaniu towaru i powołaniu biegłego z zakresu chemii, który w swojej opinii wskazał, że w beczkach było ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy. Można z tego przygotować około miliona porcji handlowych narkotyku o czarnorynkowej wartości co najmniej 334 mln zł. Gdyby towar trafił do obrotu jego wartość na rynku detalicznym byłaby dziesięciokrotnie większa i wynosiłaby wówczas ponad 3 miliardy złotych. Z uwagi na sposób maskowania narkotyku w zamrożonej pulpie ananasowej, badania chemiczne przeprowadzono z wykorzystaniem niestandardowych metod badawczych.

W celu wyjaśnienia szczegółów sprawy prokuratorzy z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wszczęli śledztwo, które powierzono do prowadzenia dwóm jednostkom – policjantom z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszom Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Efektem działań śledczych było również zatrzymanie trzech mężczyzn w wieku od 64 do 71 lat, mieszkańców województwa pomorskiego. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy kokaina przypłynęła z Ekwadoru do Hamburga, skąd przetransportowano ją do Polski.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwóm z nich przedstawiono zarzut przemytu znacznych ilości środków odurzających w postaci kokainy, a jednemu pomocnictwa w tym przestępstwie. Wszyscy trzej mężczyźni na wniosek Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe.

Sprawa ma charakter rozwojowy, badany jest udział innych osób w tym procederze oraz działalność firmy, która sprowadziła narkotyki do Polski. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i przejęcie narkotyków.

Źródło Policja
Zostaw odpowiedź