La Eme – więzienna mafia meksykańska

0 60 594

Gang więzienny znany jako La Eme, jest najpotężniejszą organizacją przestępczą działającą w amerykańskich więzieniach.

Organizacja nazywana także mafią meksykańską została uformowana w 1957 roku, w zakładzie karnym dla nieletnich Deuel Vocational Institution w Tracy w stanie Kalifornia przez trzynastu więźniów meksykańskiego pochodzenia.

Przestępcy uformowali grupę, żeby chronić się przed innymi więźniami, głównie Afroamerykanami. Początkowo gang nosił nazwę Mexikanemi, co po aztecku oznacza „on, który chodzi z Bogiem w sercu”.

Nazwa mafia meksykańska miała pokazywać podobieństwo do mafii amerykańskiej, jednak później została zmieniona na La Eme, żeby nie mylić obu tych organizacji.

Symbol czarnej ręki, wykorzystywany przez organizację nawiązuje zaś do „Black hand” z przełomu XIX i XX wieku, czyli włoskiego stowarzyszenia, które stanowiło zalążek przyszłej mafii.

Do 1961 roku przemoc w Deual Vocational wzrosła tak bardzo, że władze postanowiły przenieść część członków gangu do więzienia San Quention, z nadzieją na zredukowanie agresywnych zachowań. Jednak ta taktyka zawiodła.

La Eme chcąc przejąc całkowitą kontrolę nad zakładami karnymi okradało, atakowało i zabijało innych więźniów meksykańskiego pochodzenia. Wielu z nich w tajemnicy zaczęło formować nowy gang – Nuestra Familia. Z początku jednak byli oni postrzegani jako gorsi, nic nie znaczący osadzeni. 

W 1968 roku w San Quentin jeden z członków mafii meksykańskiej ukradł buty członkowi Nuestra Familia. W akcie zemsty dziewiętnastu więźniów zadźgało złodzieja. Te wydarzenia nazwano „wojną butów”, a Nusatra Familia stało się głównym wrogiem La Eme.

Według amerykańskiego rządu, aktualnie do gangu należy od 350 do 400 oficjalnych członków, a niecały tysiąc współpracuje z La Eme, z nadzieją dołączenia w ich szeregi.

Władze twierdzą, że aktualnie mafia meksykańska nie jest kierowana przez jednego lidera. Wielu członków gangu ma władzę zlecania morderstw i nadzorowania innych przestępczych działalności.

Członkowie La Eme są poddawani testowi lojalności, którym może być kradzież czy też morderstwo. Odmówienie lub niepowodzenie przy wykonywaniu zadania, często karane jest śmiercią.

W podobny sposób karane mogą być cztery główne wykroczenia, czyli homoseksualizm, tchórzostwo, brak szacunku do innych członków gangu oraz zostanie informatorem.

Według polityki organizacji, mężczyzna należący do La Eme, nie może zostać zabity, bez wcześniejszego zezwolenia trzech innych członków.

We wczesnych latach 60, w San Quentin, Luis Flores i Rudy „Cheyenne” Cadena ustanowili krwawą przysięgę dla członków La Eme:

  1. Członek nie może być informatorem, ani kapusiem.
  2. Członek nie może być tchórzem. 
  3. Członek nie może podnieść ręki, na innego członka gangu bez pozwolenia.
  4. Członek nie może okazywać braku szacunku innemu członkowi rodziny, w tym uprawiać seksu z jego żoną lub dziewczyną.
  5. Członek nie może okraść innego członka gangu.
  6. Członek nie może być homoseksualistą.
  7. Członek nie może działać przeciwko innemu członkowi gangu, lub powodować niezgodę wewnątrz organizacji..
  8. Członkostwo jest na całe życie.
  9. Obowiązkowe jest atakowanie/mordowanie wyrzutków (członków wrogich gangów).
  10. La Eme zawsze na pierwszym miejscu. Nawet przed własną rodziną.
  11. Członek nie może ingerować w interesy innego członka gangu.

Krwawe kredo La Eme brzmi: Morderstwo albo obraz krwi jest niezbędnym warunkiem członkostwa, a każdy kto spróbuje odejść zostanie zabity.

Głównym symbolem gangu jest symbol narodowy Meksyku, czyli orzeł i wąż, wieniec oraz skrzyżowane miecze/noże. Innym znakiem gangu jest czarna ręka, a także litera M.

Według FBI, La Eme ma układy z Bractwem Aryjskim (rasistowskim gangiem więziennym), na zlecenie którego dokonują morderstw.

Oba gangi są wrogami afroamerykańskiej Rodziny Czarnej Partyzantki. Mimo zabronionego w gangu homoseksualizmu, La Eme jest zamieszane w więzienną prostytucję. Także wiele z ulicznych morderstw w okolicy Highland Park w Los Angeles jest wykonywanych przez gang Avenues na zlecenie mafii meksykańskiej.

La Eme jest zamieszane w szereg przestępstw wewnątrz i poza murami więziennymi. Głównym źródłem dochodu gangu jest dystrybucja narkotyków i wymuszenia.

Grupa zajmuje się także m.in praniem pieniędzy, morderstwami na zlecenie, handlem bronią, stręczycielstwem, handlem ludźmi, przestępstwami finansowymi i nielegalnym hazardem.

źródło: web.archive.org, businessinsider.com, breitbart.com

Zostaw odpowiedź