„Królowa kryptowalut” najbardziej poszukiwanym przestępcą w Europie. Oszukała inwestorów na miliardy euro

0 3 976

Europol zaktualizował listę najbardziej poszukiwanych osób w Europie. Znalazło się na niej nazwisko kobiety nazywanej „Królową kryptowalut”.

Ruja Ignatowa to Bułgarka, która jest podejrzana o kierowanie piramidą finansową OneCoin. Projekt działał w oparciu o sprzedaż materiałów edukacyjnych lub pakietów w cenie od 100 do 118000 euro. Pakiety zawierały tokeny do wydobywania OneCoinów. Igantowa sprzedawała je jako walutę, która zdetronizuje Bitcoina. Problem w tym, że wydobycie OneCoinów umożliwiała jedynie giełda Xcoinx będąca częścią piramidy finansowej.

Od 2014 do 2016 roku kobieta zgromadziła co najmniej 3,5 mld euro od 3 mln inwestorów z ponad 170 krajów. W grudniu 2016 roku w wyniku śledztwa włoski rząd uznał, że firma One Network Services Ltd prowadzi nielegalną działalność w formie piramidy finansowej. Konta bankowe rozmieszczone w różnych częściach świata zostały zamrożone dopiero w kolejnym roku.

25 października 2017 kobieta zapadła się pod ziemię. Ignatowa zniknęła po tym, jak dowiedziała się, że śledztwo prowadzą także organy ścigania z USA. W sprawie OneCoin aresztowano m.in. jej brata, który wpadł w ręce służb w 2019 roku.

Straty wynikające z działalności Bułgarki sięgają miliardów euro, Europol natomiast za pomoc w schwytaniu kobiety oferuje 5 tysięcy euro. Jednocześnie ostrzega, że poszukiwana i jej wspólnicy mogą być uzbrojeni.

Źródło: cryps.pl/ Europol

Zostaw odpowiedź