Kolejni zatrzymani ds. międzynarodowej grupy przestępczej wyłudzającej VAT

fot. jeden z zatrzymanych
0 2 727

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie prowadząc śledztwo pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Lublinie zatrzymali kolejne osoby wchodzące w skład międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. 5 podejrzanych tymczasowo aresztowano, wobec trzech kolejnych osób zastosowano środki wolnościowe. Do tej pory w śledztwie ustalono 37 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in wyłudzenia mienia znacznej wartości w kwocie nie mniejszej niż 9 mln zł z tytułu zwrotu nienależnego podatku VAT.

Śledztwo prowadzi Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Krajowej Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji. Postępowanie wszczęte zostało na podstawie informacji i ustaleń lubelskich policjantów, którzy zwrócili uwagę na jedno z biur rachunkowych działających w naszym województwie.

Pod koniec ubiegłego roku policjanci zatrzymali 6 osób, mieszkańców woj lubelskiego i mazowieckiego w wieku od 42 do 63 lat. Śledczy dokonali blokad 70 rachunków bankowych, odzyskano mienie w kwocie niemalże 3 mln złotych, zabezpieczono dwa samochody osobowe oraz środki pieniężne w łącznej kwocie 110.000 zł.

W ubiegłym tygodniu przyszedł czas na kolejne zatrzymania. Tym razem mundurowi zatrzymali 8 osób w wieku od 34 do 54 lat mieszkańców województwa śląskiego i małopolskiego.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty, które dotyczą udziału w międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT, dokonania wyłudzeń podatku VAT,  w kwocie co najmniej ponad 9 milionów złotych, a także podejmowania działań mających utrudnić stwierdzenie pochodzenia nielegalnie uzyskanych środków finansowych, poprzez uczestniczenie w fikcyjnych transakcjach obrotu towarami o wartości co najmniej ponad 39,5 miliona złotych.

Dokonano także zabezpieczenia mienia podejrzanych dokonując zajęcia mienia o łącznej wartości ponad 6,5 milionów złotych.

Mechanizm działania grupy

W grupie każdy z podmiotów miał swoje zadania i role.  Ogniwo pierwsze w karuzeli podatkowej to tzw. znikający podatnik, następnie pojawiają się bufory,  a na końcu broker. Znikający podatnik dokonuje powtórnego obrotu towaru pochodzącego od podmiotu z Unii Europejskiej.

Podmiot ten nie prowadzi działalności gospodarczej,  nie odprowadza należnego podatku. Wprowadza do obrotu ten sam towar, wystawiając faktury z należnym podatkiem, jednak ostatecznie go nie deklaruje. Pojawiające się w łańcuchu bufory mają za zadanie uprawdopodobnić przebieg transakcji.

Z kolei broker sprzedaje towar za granicę deklarując podatek do zwrotu. Towar do brokera trafia od znikającego podatnika, który po kilkukrotnym obróceniu tym samym towarem znika nie uiszczając należnego podatku. Strony zobowiązane do zadeklarowania i wpłaty podatku VAT, nie rozliczają go i nagle przepadają, a sprzedawcy towarów na mocy wewnątrzwspólnotowej transakcji posługują się 0-procentowym VAT.

fot. jedna z zatrzymanych, policja.pl

Celem więc takich operacji nie jest wymiana służąca rzeczywistemu prowadzeniu działalności gospodarczej, a tylko nieuprawnione pozyskanie korzyści podatkowych. Korzyść wynika z szybkiego obrotu. Transakcje kupna- sprzedaży załatwiane są szybko.

Podmiot, który był pierwszy w łańcuchu nielegalnego procederu nie płaci należnego podatku, a ostatni w łańcuchu dokonuje jego wywozu poza terytorium kraju, korzystając z preferencji w postaci zerowej stawki podatku VAT i zwrotu podatku wynikającego z faktur zakupu.  W efekcie budżet państwa nie otrzymuje należnego podatku, przy czym dodatkowo dokonuje zwrotu tego podatku w związku z transakcją transgraniczną.

Dotychczas w toku śledztwa prowadzonego przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej zarzuty usłyszało 39 osób. Wobec 10 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku tego postępowania wszechstronnie wyjaśniane są okoliczności dotyczące działalności kilkudziesięciu różnych podmiotów gospodarczych zajmujących się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT w ramach tzw. oszustw karuzelowych.

źródło: policja.pl

Zostaw odpowiedź