Kolejne zatrzymania ds. gangu, który wyprał i wytransferował z Polski ponad 5 mld złotych

fot. ABW
0 1 615

26 lutego 2019 r. na terenie województwa mazowieckiego funkcjonariusze ABW zatrzymali kolejne 3 osoby należące do Polsko-wietnamskiej grupy przestępczej, zajmującej się „praniem brudnych pieniędzy”.

Funkcjonariusze ABW zatrzymali dyrektora jednego z oddziałów dużego banku, prezesa zarządu i udziałowca kilku spółek, których rachunki służyły do transferowania pieniędzy oraz obywatelkę Wietnamu, która także była prezesem jednej ze spółek.

Grupa przestępcza nabywała udziały w kilkudziesięciu spółkach prawa handlowego, które następnie były wykorzystywane do „prania pieniędzy”. Podejrzani korzystając z fałszywych dokumentów, w tym faktur VAT dokonywali ogromnych wpłat na rachunki kontrolowanych podmiotów. Z tych kont pieniądze były transferowane za granicę Polski, do ponad 60 krajów, głównie o Chin, Wietnamu, Hong Kongu i USA.

Jak informuje ABW grupa przestępcza w ten sposób wyprała i wytransferowała z Polski ponad 5 miliardów złotych.

Wobec dwóch podejrzanych Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec obywatelki Wietnamu zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł, zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny oraz zakaz kontaktu z innymi podejrzanymi w sprawie.

Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę ABW w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Postępowanie dotyczy m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie działającej w latach 2015-2018, mającej na celu popełnianie szeregu przestępstw m.in. „prania brudnych pieniędzy”, podrabiania dokumentów, poświadczania nieprawdy w fakturach VAT, uchylania się od obowiązku podatkowego.

Zarzuty przedstawiono dotychczas 16 osobom narodowości polskiej i wietnamskiej, w śród nich znaleźli się pracownicy dwóch dużych banków działających na terenie Polski.

źródło: infosecurity24.pl

Zostaw odpowiedź