Grupa przestępcza zajmująca się karuzelami podatkowymi wyłudziła 15 mln zł

fot.pixabay
0 840

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie trudnili się karuzelowym obrotem artykułami FMCG i folią stretch.

Na polecenie prokuratora zatrzymano członka grupy i dwóch innych podejrzanych o wprowadzenie w błąd organów podatkowych i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku VAT.

Postępowanie zostało wszczęte w marcu 2016 roku i dotyczyło procederu „prania brudnych pieniędzy” za pośrednictwem rachunków bankowych dwóch warszawskich spółek. Śledztwo zostało objęte w 2017 roku nadzorem Prokuratury Krajowej.

Karuzela VAT

W toku śledztwa ujawniono, że przestępcza działalność osób będących w kręgu podejrzanych polegała na używaniu faktur poświadczających nieprawdę w celu wprowadzenia w błąd organów podatkowych i wyłudzenia podatku VAT.

Karuzelowy obrót dotyczył towarów pochodzących ze Słowacji i Austrii w postaci wyrobów FMCG (tzw. szybkozbywalnych) i folii stretch. Przestępcy działali za pomocą sieci spółek, tzw. „znikających podatników” oraz „buforów”, w celu wprowadzenia w błąd polskich organów podatkowych, co do zaistnienia rzeczywistych zdarzeń gospodarczych oraz faktu uiszczenia należnego podatku VAT związanego z tymi transakcjami.

Wskutek działania przestępców kwota uszczuplonego podatku VAT wyniosła ponad 15 mln złotych.

Zagrożenie karą

Zarzuty wprowadzania w błąd organów podatkowych i narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku oraz posługiwania się nierzetelnymi dokumentami usłyszało 3 zatrzymanych na polecenie prokuratora osób.

Nadto jedna z nich usłyszała zarzut uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszystkim zatrzymanym podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura skierowała do sądu wnioski o zastosowanie aresztu tymczasowego wobec podejrzanych.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź