Gang wyprał miliard złotych pochodzący z Rosji. Śledczy zatrzymali już 22 osoby i zabezpieczyli majątek warty ponad 17 mln złotych

Fot. zdjęcie podglądowe, policja
0 4 582

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejne 3 osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się praniem pieniędzy pochodzących głównie z terytorium Federacji Rosyjskiej. Zatrzymani to kobieta i dwaj mężczyźni w tym syn kierującego grupą. Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych, samochody i w wyniku tych czynności zabezpieczyli dokumentację, telefony oraz komputery. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora trafili do aresztu.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk. Ponadto dwóch zatrzymanych mężczyzn usłyszało zarzuty oszustwa poprzez wprowadzenie w błąd co do możliwości zakupu złota w Kongo kwalifikowane z art. 286 § 1 kk.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował wobec podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił stanowisko prokuratora i wobec wszystkich podejrzanych zastosował tymczasowe aresztowanie.

Grupa mogła „wyprać” miliard złotych

W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa działała w latach 2015-2021 na terenie Polski, Federacji Rosyjskiej, Białorusi oraz Singapuru. Schemat działalności grupy był zbliżony do tzw. „rosyjskiej pralni brudnych pieniędzy” i obejmował zakładanie spółek kapitałowych na terenie RP metodą na tzw. słupy – zarówno przez obywateli Polski jak i obcokrajowców. Spółki nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się również podatkowo, a ich wyłącznym celem było umożliwienie wpływów środków pieniężnych pochodzących przede wszystkim z Federacji Rosyjskiej, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe w tym spółek działających w Wielkiej Brytanii, na Dalekim Wschodzie oraz w tzw. „rajach podatkowych”. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa „wyprała” łącznie ponad 1 miliard złotych.

Kupowali surowce mineralne z Afryki

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że grupa legalizowała korzyści uzyskane w ramach grupy przestępczej poprzez inwestowanie środków w surowce mineralne jakie kupowali na terenie Republiki Demokratycznej Konga. Chodziło o rudy tantalu oraz złota, które były importowane na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej z naruszeniem obowiązujących przepisów

Dotychczas w toku śledztwa zatrzymano 22 osoby i zabezpieczano majątek sprawców o wartości ponad 17, 2 miliona złotych.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Źródło Prokuratura Krajowa
Zostaw odpowiedź