Gang vatowski wyłudził 90 milionów złotych

fot.pixabay
0 1 103

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 13 członkom zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw podatkowych i przestępstwa prania brudnych pieniędzy.

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza prowadziła działalność na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Oskarżeni dokonywali obrotu olejem opałowym i napędowym importowanym z Niemiec i sprzedawanym w Polsce z wykorzystaniem łańcucha tzw. pozornych dostawców.

Działanie to doprowadziło do uszczuplenia podatku VAT w kwocie ponadto 80 milionów złotych oraz podatku akcyzowego na kwotę ponad 10 milionów złotych, w łącznej kwocie ponad 90 milionów złotych.

Zyski z przestępczego procederu były transferowane przez oskarżonych między innymi na konta podmiotów zagranicznych mających swoje siedziby w tzw. rajach podatkowych oraz były przeznaczane na zakup nieruchomości położonych w Polsce.

W toku śledztwa prokuratorzy wydali szereg postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, a łączna wartość faktycznie zabezpieczonego mienia wyniosła ponad 18,5 miliona złotych.

Przedmiotowe śledztwo było prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Celno-Skarbowym w Szczecinie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź