Gang przemycał narkotyki w luksusowych autach. Boss został skazany na 11 lat więzienia

Fot. jeden z pojazdów, którym przemycano narkotyki, Straż Graniczna
0 3 245

Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał 49-letniego Sergiya G. na 11 lat więzienia. Mężczyzna był oskarżony o kierowanie grupą przestępczą zajmującą się przemytem haszyszu na dużą skalę.

Sergiy G. został zatrzymany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania 22 stycznia 2020 roku na lotnisku w Barcelonie. Następnie 14 lutego 2020 roku został przekazany stronie polskiej i osadzony w Zakładzie Karnym w Rzeszowie.

Oskarżony był poszukiwany od 16 marca 2017 roku na podstawie czerwonej noty Interpolu, Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) oraz listu gończego.

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył Sergiya G. o kierowanie na terenie Unii Europejskiej, Ukrainy i Rosji zorganizowaną grupą przestępczą dokonującą przemytu znacznej ilości narkotyków kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego.

Kolejny zarzut dotyczy usiłowania przemytu znacznej ilości środka odurzającego w postaci żywicy konopi o łącznej wadze 237 kilogramów kwalifikowane z art. 13 par. 1 kk. w zw. z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zarzucane czyny zagrożone były karą łączną do 20 lat pozbawienia wolności oraz grzywną w wysokości ponad miliona złotych.

W toku postępowania prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie ustalił, że narkotyki przewożone były z Hiszpanii do Rosji.

Kurierzy dokonywali tego w specjalnie skonstruowanych skrytkach konstrukcyjnych umieszczonych w progach samochodów osobowych marki BMW X6 oraz BMW X5 na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Przemyt udaremniony został przez funkcjonariuszy Placówek Straży Granicznej w Terespolu i Korczowej.

Wcześniej w tej sprawie zapadły już inne wyroki. Sąd Okręgowy w Zielonej Górze skazał Viktora K. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowanie przemytu 237 kilogramów żywicy konopi na karę łączną 8 lat pozbawienia wolności, oraz grzywnę w wysokości 500 stawek dziennych po 100 złotych (100 tysięcy złotych). Ponadto zasądził od oskarżonego nawiązkę w wysokości 25 tysięcy złotych na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii.

Yevgen S. został skazany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowanie przemytu narkotyków na karę łączną 7 lat pozbawienia wolności, oraz grzywnę w wysokości 500 stawek dziennych po 100 złotych (100 tysięcy złotych). Ponadto Sąd zasądził od oskarżonego nawiązkę w wysokości 25 tysięcy złotych na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii.

Olha P. została skazana za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowanie przemytu narkotyków na karę łączną 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, oraz grzywnę w wysokości 250 stawek dziennych po 200 złotych (50 tysięcy złotych).

Ostatni wyrok usłyszał Sergiy G. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i zorganizowanie przemytu 237 kilogramów narkotyków został skazany na 11 lat więzienia i karę finansową w wysokości 200 tysięcy złotych oraz nawiązkę 50 tys. zł na cel zwalczania i zapobiegania narkomanii.

 

Źródło Prokuratura Krajowa Gazeta Wyborcza
Zostaw odpowiedź