Gang, prał pieniądze innym gangom, za pomocą kryptowalut

0 1 216

Europol wspierał hiszpańską Guardia Civil i policję krajową Kolumbii w likwidowaniu dwóch organizacji przestępczych zaangażowanych w pranie pieniędzy na dużą skalę. Szacuje się, że 2,5 miliona euro zostało wypranych przy użyciu różnych metod, jak wymiana krypto-walut i smurffing.

 

23 członków grupy zostało aresztowanych – głównie z Hiszpanii, Kolumbii i Wenezueli – . Przeprowadzono 12 przeszukań domów – 10 w Hiszpanii i 2 w Kolumbii – oraz skonfiskowano 2 pojazdy , wraz z telefonami komórkowymi, komputerami I dokumentami bankowymi. Wiele wirtualnych portfeli, używanych przez organizację, do prania pieniędzy zostało zamrożonych przez organy ścigania.

Operację wspierał Europol , ułatwiając wymianę informacji i rozmieszczając czterech ekspertów w Hiszpanii wyposażonych w mobilne biuro i uniwersalne urządzenia do ekstrakcji sądowej (UFED). Pozwoliło to na kontrole krzyżowe danych zgromadzonych w trakcie prowadzonych działań przeciwko bazom danych Europolu, a także na pozyskiwanie danych z urządzeń mobilnych i urządzeń komputerowych skonfiskowanych na potrzeby analizy wstecznej.

Dochodzenie rozpoczęło się w styczniu 2017 r., Kiedy władze kolumbijskie ostrzegły przed kolumbijską rodziną powiązaną z handlem narkotykami, która działała w hiszpańskim mieście Saragossa. Hiszpańska Guardia Civil zweryfikowała istnienie organizacji przestępczej działającej w Hiszpanii i zajmującej się praniem pieniędzy, zarobionych przez inne grupy przestępcze, które działały w różnych miejscach w Hiszpanii i Francji. Sieć przestępcza zbierała nielegalne dochody, dzieliła je i wysyłała w małych przekazach pieniężnych – kryminalną metodę zwaną smurfingiem.

Wśród grup przestępczych, od których pobierano pieniądze, śledczy zidentyfikowali także drugą sieć działającą w Madrycie (Hiszpania). Ta sieć była również zaangażowana w gromadzenie dużych sum gotówki od innych grup przestępczych, związanych z nielegalną działalnością, taką jak handel narkotykami lub przestępstwa przeciwko mieniu w Hiszpanii. Grupa wykorzystała wymianę kryptowalut do zamiany dużych ilości pieniędzy z gotówki na kryptowaluty, takie jak Bitcoiny i Altcoins, a następnie przekazała je do innych wirtualnych portfeli kontrolowanych przez kolumbijską organizację, co pozwoliło na powrót nielegalnych zysków do Ameryki Południowej, ukrywając w ten sposób pochodzenie pieniędzy.

Walka z rosnącym wykorzystaniem nowych metod płatności w celu prania pieniędzy pochodzących z przestępstw, takich jak wykorzystanie kryptowalut, jest priorytetem Europolu. Europol wspierał kilka projektów w tej dziedzinie, takich jak globalne warsztaty dla śledczych ds. Finansowych w zakresie wykrywania, dochodzenia, zajmowania i konfiskowania kryptowalut oraz 5. konferencji wirtualnych walut.Rozbit

źródło: europol

Zostaw odpowiedź