Gang oskarżony o pranie pieniędzy z handlu anabolikami. To tylko jeden z licznych zarzutów.

Fot. zabezpieczone anaboliki, policja
0 2 379

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali w ubiegłym tygodniu 2 mężczyzn podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy pochodzących z handlu sterydami. Jeden z zatrzymanych został tymczasowo aresztowany, drugi znajduje się pod dozorem policyjnym. 

Śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy pochodzących z handlu sterydami nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku prowadzą policjanci z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej gdańskiej komendy wojewódzkiej od wielu miesięcy.

W wyniku prowadzonego postępowania w kwietniu 2017 roku policjanci w związku z tą sprawą zatrzymali 6 osób związanych z przestępczym procederem i zabezpieczyli anaboliki o czarnorynkowej wartości ponad miliona złotych.

W trakcie dalszej pracy w wyniku działań operacyjnych i analitycznych policjanci zebrali obszerny materiał dowodowy i ustalili kolejne 2 osoby z województwa mazowieckiego, które podejrzane są o pranie pieniędzy. Mężczyźni zostali zatrzymani w ubiegłym tygodniu i doprowadzeni do prokuratury.

Tam przedstawiono im zarzuty związane z wprowadzaniem do obrotu produktów leczniczych w postaci środków anabolicznych i innych mających wpływ na przyrost masy mięśniowej lub zwiększenie wydolności organizmu o łącznej wartości około miliona złotych i związanego z tym prania brudnych pieniędzy oraz fałszowania dokumentacji.

Podejrzani, to 41-letni mieszkaniec pow. żyrardowskiego oraz 25-letni mieszkaniec Warszawy. W trakcie przeszukania policjanci ujawnili magazyn ze środkami anabolicznymi, w którym znajdowało się około tysiąca opakowań różnego rodzaju sterydów anabolicznych. Zabezpieczono także sprzęt komputerowy, nośniki informatyczne oraz różnego rodzaju dokumentację.

Wobec jednego z mężczyzn sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Drugi z zatrzymanych znajduje się pod dozorem policyjnym. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na stopień skomplikowania sprawy i jej wielowątkowość Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku jeszcze w 2015 r. wydał decyzję o powołaniu grupy śledczej w celu wykrycia i zatrzymania sprawców. Obecnie w skład grupy wchodzą policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku oraz funkcjonariuszka z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Gdańsku.

Bardzo dobra współpraca członków grupy śledczej z prokuratorem nadzorującym postępowanie przygotowawcze, skomplikowane, wielogodzinne i wnikliwe analizy zgromadzonych materiałów dowodowych, wsparte bardzo dobrą pracą operacyjną przynoszą efekty w postaci kolejnych zatrzymań.

Łącznie dotychczas zatrzymano kilkanaście osób, którym przedstawiono zarzuty prania pieniędzy, podrabiania dokumentów, czerpania korzyści z nierządu, posiadania materiałów zawierających pornografię dziecięcą, nielegalnego wprowadzania do obrotu produktów leczniczych bez pozwolenia oraz innych przestępstw.

Ponadto w sprawie do tej pory dokonano ujawnienia 3 magazyny ze znacznymi ilościami środków anabolicznych i dokonano blokady środków pieniężnych na rachunkach przestępców.

Źródło: policja.pl

Zostaw odpowiedź