Gang mógł przemycić 3 tony narkotyków za 150 mln złotych. Z Hiszpanii dostarczał marihuanę, kokainę i haszysz

Fot. zatrzymanie podejrzanego, CBŚP
0 1 855

CBŚP, przy wsparciu Guardia Civil, Policia Nacional, Europolu i polskich kontrterrorystów, przeprowadziło w Polsce oraz Hiszpanii działania, rozbijając zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie przemycali środki odurzające i substancje psychotropowe z Hiszpanii przez Niderlandy i Niemcy do Polski.

Funkcjonariusze wspólnie z prokuratorami ustalili, że na terenie województwa lubuskiego od kilku lat działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się na szeroką skalę wewnątrzwspólnotowym przewozem środków odurzających i substancji psychotropowych z Hiszpanii, przez Niderlandy i Niemcy do Polski. W celu zakamuflowania przestępczej działalności członkowie gangu pod przykryciem legalnie działającej firmy przewożącej owoce i warzywa przemycali w naczepach samochodów ciężarowych znaczne ilości różnego rodzaju narkotyków, w tym marihuanę, haszysz czy kokainę.

Pierwsze uderzenie w gang policjanci CBŚP przeprowadzili w kwietniu 2022 roku, kiedy to w województwie wielkopolskim zatrzymali 7 mężczyzn biorących udział w przeładunku towaru. Okazało się, że wśród ziemniaków przywiezionych z Hiszpanii, przemycono także 158 paczek zawierających marihuanę. Podczas przeszukań domów, mieszkań i innych pomieszczeń użytkowanych przez zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli i przejęli kolejne 51 paczek z marihuaną.

Łącznie policjanci wówczas zabezpieczyli 237 kg marihuany. Niemal w tym samych czasie, dzięki informacji przekazanej przez policjantów CBŚP, służby niemieckie w okolicy Dusseldorfu zatrzymały 2 osoby i przejęły ponad 6,6 kg marihuany. Narkotyk ukryty był również wśród transportu z ziemniakami.

W ostatnim czasie policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji przygotowali działania, w których uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy. Działania przeprowadzono w województwach: lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim, zatrzymując 14 podejrzanych i zabezpieczając około 200 tys. zł w różnej walucie oraz biżuterię wartą blisko 450 tys. zł.

W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w wewnątrzwspólnotowym przewozie środków odurzających. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie gangu mogli uczestniczyć w przemycie ponad 3 ton marihuany, o czarnorynkowej wartości 150 mln zł.

Na terenie Hiszpanii funkcjonariusze Guardia Civil i Policia Nacional, przy wsparciu policjantów CBŚP, zatrzymali 6 osób, które zostały tymczasowo aresztowane. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 530 tys. euro oraz 5 sfałszowanych dokumentów tożsamości. W stosunku do tych zatrzymanych wszczęto już procedurę ekstradycyjną.

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, zatrzymanie podejrzanych i wyeliminowanie z rynku narkotyków, realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia była możliwa dzięki międzynarodowej współpracy i wymianie informacji policjantów CBŚP, prokuratorów PK, hiszpańskich funkcjonariuszy z Guardia Civil i Policia Nacional, przy koordynacji i wsparciu pracowników Europolu i Biura Międzynarodowej Współpracy KGP.

Łącznie w śledztwie występuje już 42 podejrzanych, u których policjanci zabezpieczyli m.in. 260 kg marihuany, 5 kg amfetaminy, kokainę, 3 jednostki broni palnej wraz z amunicją, a także ok. 3 mln zł w gotówce w różnej walucie oraz zabezpieczono nieruchomości warte około 1,9 mln zł.

Źródło: CBŚP

Zostaw odpowiedź