Gang Kadafiego planował porwać biznesmena dla okupu w Bitcoinach
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach (1 kwietnia 2021 roku) skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko czterem sprawcom oskarżonym o planowanie uprowadzenia w celu zmuszenia pokrzywdzonego do rozporządzenia mieniem.
Planowali porwanie biznesmena
W toku postępowania prokurator ustalił, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, planowali dokonać uprowadzenia krakowskiego biznesmena i zmusić go do rozporządzenia mieniem, poprzez dokonanie transakcji przy użyciu kryptowaluty Bitcoin. Ich działania były bardzo zaawansowane, trwały co najmniej od kilku miesięcy. Ustalono, że dom pokrzywdzonego oraz pobliska okolica były stale pod obserwacją, prowadzoną przy pomocy dwóch ukrytych na drzewach kamer. Podejrzani co najmniej dwukrotnie wchodzili na jego posesję, interesowali się jego życiem, prywatnymi planami. Ustalali wartość jego majątku zdeponowanego w kryptowalucie Bitcoin.
Zatrzymanie Tomasza B. ps. „Kadafi”
Do ujawnienia przestępstwa doszło w październiku 2019 roku, kiedy to na terenie województwa małopolskiego funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali wychodzących z siłowni, Tomasza B., ps „Kadafi”, poszukiwanego listem gończym do odbycia kary 14 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz Dariusza L. poszukiwanego listem gończym do odbycia kary 14 lat pozbawienia wolności. Wykonane wówczas czynności, w tym także liczne przeszukania, pozwoliły na zabezpieczenie szeregu istotnych dowodów świadczących o przygotowaniach do uprowadzenia krakowskiego biznesmena.
Ujawniono liczne przedmioty
W domu jednorodzinnym na terenie małopolski, w którym ukrywali się oskarżeni, ujawniono kominiarki, zagłuszarki sygnału GPS, radiostację wraz z zestawami słuchawkowymi, kamery służące do podglądu w trybie on-line, maski na twarz, peruki, noże, siekiery, broń palną i amunicję, paralizator, taśmy klejące, mapy Krakowa oraz Tarnowa, noktowizor oraz lornetkę. Ponadto sprawcy weszli w posiadanie przedmiotów mających zapewnić im, że nie zostaną rozpoznani, takich jak: silikonowe maski, czy sztuczne wąsy oraz ułatwiających pozbawienie wolności pokrzywdzonego, takich jak trytytki z tworzywa sztucznego służące do krępowania rąk. W związku z dążeniem do realizacji tego planu, dopuścili się także popełnienia innych przestępstw, takich jak udział w fałszowaniu dokumentów i posiadanie bez zezwolenia broni palnej i amunicji.
Zakres zarzutów
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przygotowania do uprowadzenia i wzięcia zakładnika celem zmuszenia go do określonego zachowania, polegającego na dokonaniu przelewu na ich rzecz środków finansowych w formie kryptowaluty – Bitcoin, a także posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji, posługiwania się podrobionymi dokumentami tożsamości.
Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.