CBŚP rozbiło gang narkotykowy i udaremniło przemyt z Holandii. Trzech policjantów usłyszało zarzuty

Fot. zatrzymanie podejrzanego, policja
0 5 143

Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali 14 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i wprowadzaniem do obrotu substancji psychotropowej 3CMC.

Wśród zatrzymanych jest trzech policjantów. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Podczas przeszukań miejsc zamieszkania osób podejrzanych, funkcjonariusze Policji ujawnili i zabezpieczyli substancję 3CMC w ilości ok. 1 kilograma.

Usłyszeli prokuratorskie zarzutów

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym zarzuty obrotu znacznymi ilościami narkotyków kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w tym 6 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa działała terenie województwa wielkopolskiego oraz poza granicami kraju i zajmowała się przemytem z Królestwa Niderlandów do Polski substancji psychotropowej 3CMC, a następnie jej rozprowadzaniem, głównie na terenie województwa wielkopolskiego.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Zarzuty usłyszeli również policjanci

Wśród zatrzymanych jest trzech funkcjonariuszy Policji, którzy byli nabywcami substancji psychotropowej. Dwóch policjantów usłyszało zarzuty udzielania innym osobom substancji psychotropowej w postaci 3-CMC kwalifikowane z art. 59 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Ponadto jednemu z funkcjonariuszy Policji przedstawiono zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień poprzez dokonywanie nieuprawnionych sprawdzeń w policyjnych systemach informatycznych, a następnie przekazanie uzyskanych w ten sposób informacji służbowych osobie nieuprawnionej kwalifikowane z art. 231 § 1 kk. w zw. z art. 266 § 2 kk.

Przestępstwa narkotykowe zagrożone są kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu zastosował wobec 5 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, przy czym wobec dwóch osób zastrzegł możliwość jego zmiany po wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie po 50 tysięcy złotych. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych.

Wobec wszystkich podejrzanych będących funkcjonariuszami Policji prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, a ponadto wobec 2 policjantów także zakaz opuszczania kraju oraz dozór policji.

Zatrzymanie przemytników na granicy

Śledztwo nadzorowane przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i wprowadzaniem do obrotu substancji psychotropowej 3CMC. Już w marcu br. na przejściu granicznym w województwie lubuskim, policjanci CBŚP zatrzymali 2 osoby, które z Królestwa Niderlandów do Polski przewoziły blisko 11 kg 3CMC o wartości około 700 tysięcy złotych.

Narkotyk był ukryty w drzwiach kierowcy i pasażera pojazdu, którym podróżowały zatrzymane osoby. Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym zarzuty przemytu znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Na wniosek prokurator wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który jest nadal stosowany.

Źródło Prokuratura Krajowa
Zostaw odpowiedź