CBA zatrzymało „kolekcjonera kamienic”

0 998

fot.Marek M. przed komisją reprywatyzacyjną, YT/MASAKRACJA 

Agenci z warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Marka M., kupca roszczeń. Mężczyzna w wyniku oszustwa stał się właścicielem roszczeń do dwóch nieruchomości w Warszawie – działki i kamienicy wartych wiele milionów złotych. Funkcjonariusze przeszukali kilka adresów w Warszawie, tam zabezpieczyli dokumenty, które mogą stanowić dowód w sprawie.

 

CBA w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji prowadzi kilkadziesiąt śledztw dotyczących blisko 200 adresów – większość z nich to cenne, wielomilionowej wartości działki i kamienice.

Do pierwszych zatrzymań doszło jeszcze w ubiegłym roku. W styczniu funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali 5 osób, a w lutym kolejne 3. Wśród zatrzymanych byli m.in. urzędnicy, adwokat Robert N. oraz   b. z-ca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Jakub R. i rodzice urzędnika – Wojciech R. i Alina D.

W połowie maja agenci zatrzymali kolejne 8 osób, o których piszemy wyżej. 9 października agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali trzy kolejne osoby: b. urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej Grzegorza M. i biznesmena Janusza P.

Zatrzymań dokonano w śledztwie  nadzorowanym przez  Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, prowadzonym m.in. w związku z reprywatyzacją wartej ok 160 mln zł działki tuż przy Pałacu Kultury. Większość z zatrzymanych  przez CBA decyzją sądu trafiło do aresztu.

Lista zatrzymanych przez CBA i lista zarzutów prokuratorskich nie jest zamknięta, śledczy  cały czas pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym. Badane są także nowe wątki.

Pod koniec  ub.r. agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do 20 mieszkań i firm – m.in. w Warszawie, Gdańsku i Kielcach oraz zabezpieczyli materiał dowodowy w śledztwach  dotyczących  reaktywacji 40 przedwojennych spółek i wielomilionowych odszkodowań na szkodę Skarbu Państwa.

Temistokles Brodowski / Piotr Kaczorek CBA

Zostaw odpowiedź