Brutalne gangi „Dziobaka” i „Kulturysty” staną przed Sądem. Wśród oskarżonych były zawodnik KSW.

Fot. zatrzymanie podejrzanego, policja
0 13 398

Do Sądu Okręgowego w Szczecinie skierowano akt oskarżenia przeciwko Mirosławowi B., ps. „Dziobak”, Rafałowi M. ps. „Kulturysta”, „Kulti”, Dariuszowi Ś. ps. „Enty”, Petro M. i Robertowi B., ps. „Lipek”

Zakres zarzutów

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zarzucił oskarżonym popełnienia kilkunastu czynów polegających na utworzeniu, kierowaniu oraz przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk oraz popełnieniu przestępstw związanych z użyciem groźby bezprawnej lub przemocy – m.in. rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, pobić, wymuszeń zwrotu wierzytelności, obrotu kokainą.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Używali niebezpiecznych przedmiotów

Walka z tą przestępczością była niezwykle trudna, ponieważ „Dziobak” i „Kulturysta” wraz ze swoją grupą brutalnie niszczyli swoją przestępczą konkurencję na oczach zwykłych ludzi, którzy czuli się zastraszeni. Członkowie grupy używali maczet, noży, pałek teleskopowych. Na ich „wyposażeniu” były również inne niebezpieczne przedmioty takie jak zrobiony na wzór średniowiecznego korbacza samoróbny kiścień, składający się z rękojeści i ramienia, czyli uchwytu z pasa skórzanego i domontowanego do niego metalowego łańcucha z 2 ciężarkami.

Taką bronią w jednej ze szczecińskich jadłodajni posługiwał się Petro M. – obywatel ukraiński, kiedy wraz z kolegami w „biały dzień” napadł Zbigniewa T. ps. „Pastor”. Atakowana konkurencja „milczała”, kierując się tzw. solidarnością  przestępczą, która sprowadzał się do zmowy milczenia przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Ofiarami przestępstw „Dziobaka” i „Kultiego” padali nie tylko przestępcy, ale również zwykli obywatele.

Kolejny akt oskarżania

To już kolejny akt oskarżenia  skierowany przez Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Szczecinie przeciwko liderom i członkom zorganizowanych grup przestępczych działających na terenie Szczecina.

Pod koniec 2012 roku na terenie Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego funkcjonowało oraz aktywnie działało co najmniej kilka zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się zwłaszcza obrotem paliwami, produkcją i obrotem nielegalnymi papierosami oraz narkotykami i skupiających się wokół osób o strategicznym znaczeniu dla ich działalności, tj. w szczególności Sylwestra O. ps. „Sylwek” oraz Marka D. ps. „Duduś”, „Grzywka”, którzy byli wcześniej powiązani wraz z m.in. Zbigniewem T. ps. „Pastor” z grupą przestępczą kierowaną przez Marka M. ps. „Oczko”, Mirosława B. ps. „Dziobak”, Rafała M. ps. „Kulturysta”, „Kulti”.

Brutalna walka o wpływy

Po aresztowaniu w grudniu 2014 roku Marka D. przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu, układ sił w szczecińskim półświatku przestępczym zaczął się zmieniać. Doszło do eskalacji konfliktów pomiędzy liderami oraz członkami konkurencyjnych zorganizowanych grup przestępczych kierowanych przez „Dziobaka” i „Kultiego”, z jednej strony i „Sylwka” oraz „Dudusia” z drugiej.

Po wzajemnej demonstracji sił, jaką członkowie zorganizowanych grup przestępczych zrobili na placu Oła Białego w Szczecinie, popełniono na terenie miasta szereg przestępstw z użyciem przemocy, w tym przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów, takich jak: maczety, noże, kiścień (korbacz), siekiery, pałki teleskopowe.

Kwasem siarkowym po twarzy

Jednym z takich zdarzeń było dokonane w lutym 2016 roku w Dąbiu zabójstwo Krzysztofa S. ps. „Skorupa” i pobicie jego brata Jacka S. – liderów również konkurencyjnych zorganizowanych grup przestępczych działających na terenie Szczecina. Następnie w styczniu 2017 roku doszło do rozboju popełnionego w Szczecinie na osobie Marka D. ps. „Duduś”, natomiast w lutym 2017 roku do uszkodzenia samochodu użytkowanego przez Zbigniewa T. ps. „Pastor” – osoby ściśle związanej z zorganizowaną grupą przestępczą kierowaną przez Sylwestra O. i Marka D. Kolejne zdarzenie miało miejsce w marcu 2017 roku.

Wówczas Mirosław B. został  na twarzy oblany stężonym kwasem siarkowym. Do kolejnego brutalnego zdarzenia doszło w kwietniu 2017 roku kiedy w jednym z barów na terenie Szczecina przy użyciu noży, siekiery i kiścienia pobito Zbigniewa T. Do zdarzenia doszło w obecności osób postronnych.

Dzięki skutecznym działaniom prokuratorów Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji doszło do rozbicia zorganizowanych grup przestępczych działających na terenie Szczecina i oskarżenia ich przed Sądem.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź