Brödraskapet – szwedzki gang więzienny

fot. BSK Wolfpack
0 6 015

Brödraskapet czyli Bractwo, to szwedzki gang utworzony 27 maja 1995 roku, przez więźniów z zakładu karnego o zaostrzonym rygorze w Kumla.

W 1993 roku Szwecja wprowadziła nowe zasady działania zakładów karnych. Zniesiono  m.in możliwość zwolnienia warunkowego. Przestępcy dostawali coraz dłuższe wyroki. Te wydarzenia zaczęły wywierać presję na systemie więziennictwa, co doprowadziło do stworzenia ciężkiego środowiska w zakładach karnych, a w szczególności w dużych oddziałach jak w Kumla, Hall czy Tidaholm.

Najgorsi więźniowie zaczęli walczyć z nowym systemem, co finalnie doprowadziło do licznych konfrontacji pomiędzy strażnikami a osadzonymi. Poważny bunt wybuchł w 1994 w Tidaholm. Spłonęła wówczas część więzienia. Zamieszki zostały zakończone m.in przeniesieniem więźniów do innych zakładów.

Część z osób kierujących buntem, wraz z innymi niebezpiecznymi więźniami na początku lat 1994/95, zaczęła zbierać się razem i stworzyła pierwszy szwedzki gang więzienny Brödraskapet (BSK).

Inicjatorem i przywódcą organizacji był Danny „The Hood” Fitzpatrick. Odbywał on wyrok 8 lat pozbawienia wolności za napad z bronią w ręku z 1992. Był także podejrzany m.in o zabicie policjanta. Bractwo rekrutowało najbardziej niebezpiecznych i bezwzględnych więźniów.

fot. Danny Fitzpatrick

Członkowie BSK byli skazywani m.in za napady z bronią, narkotyki czy morderstwa. Według zasad organizacji, członek gangu musiał odbywać wyrok i odmówić udziału w
programach resocjalizacji, a także odmówić oddania próbki moczu do badań wykrywających narkotyki. Przestępcy musieli także pokazać dokumenty sądowe, potwierdzające, że nie są oni kapusiami ani nie współpracują z rządem.

Władze więzienia karały członków gangu izolatkami i przenosinami, w nadziei na rozbicie gangu. Jednak te działania nie przyniosły pożądanego skutku. Zamiast tego organizacja rozprzestrzeniła się na teren kilku innych zakładów karnych.

W latach 1996-97 Bractwo składało się z 80-90 więźniów, którzy mieli duży wpływ na innych osadzonych, ale także na pracowników więzienia. Według policyjnych raportów, członkowie BSK byli zamieszani głównie w handel narkotyków i brutalne napady na terenie placówki. Dokonywali także wielu morderstw, większość z nich w Kumla i Tidaholm. Jeden z członków gangu jest w trakcie odbywania kary dożywocia, za zabicie innego osadzonego, który oczerniał szefa Bractwa.

Pod koniec 1995 roku klub motocyklowy Asa MC w Sztokholmie połączył się z członkami BSK, którzy wyszli na wolność i razem stworzyli pierwszy oddział Bractwa poza murami więzienia.

W latach działalności rekrutowało także osoby na wolności, które nie odbywały wcześniej kary pozbawienia wolności. W więzieniach członkowie BSK zaczęli nazywać siebie Wolfpack, czyli Wilcze Stada.

fot. symbol BSK

Danny Fitzpatrick, prezydent BSK, wyszedł z więzienia na początku 1998. W czerwcu tego samego roku został on zastrzelony w swoim samochodzie. Niedługo po tym klub motocyklowy Bractwa został rozwiązany.

Natomiast gang więzienny kontynuował swoje działania. Wybrano nowego prezydenta, a jesienią otworzono dwa nowe oddziały w Göteborg i Västerås, jednak nowy szef gangu został aresztowany już w 1999, a w sierpniu kolejnego roku odszedł z organizacji.

Jego następcą był znany kryminalista, który do BSK należał od samego początku. Rządził on Bractwem w latach 2000-2002, a następnie oddziałem w Göteborg do 2006. Gang rekrutował wielu znanych tam przestępców.

Wiosną 2001 roku wewnątrz Brödraskapet zaczęły narastać konflikty. Jeden z członków gangu, który akurat wyszedł warunkowo z więzienia w Västerås, zaginął. Według policji został zamordowany. W lipcu wiceprezydent oddziału Göteborg oraz dwaj inni gangsterzy zostali wykluczeni z organizacji. Dwoje z nich zniknęło, a niedługo później ich ciała znaleziono zakopane w kamieniołomie.

W 2002 Bractwo rozszerzyło swoją działalność poza więziennymi murami. Stworzono nowy oddział w Helsingborg i Kristianstad. Uformowane zostały także grupy wspierające organizacje nazwane „BSK Support”, w takich miastach jak Göteborg, Västerås, Helsingborg, Kristianstad, Uddevalla i Katrineholm.

Z końcem roku do życia powołany został oddział krajowy. Jego zadaniem była odpowiedzialność za całość i podejmowanie decyzji w sprawie ogólnych problemów.

fot. członkowie BSK Support

Po aresztowaniach członków gangu w 2004, przestępcza działalność Brödraskapet została zredukowana. Jednak nie trwało to długo, gdyż szybko zaczęła wzrastać liczba nowych członków Bractwa. Rok później organizacja toczyła wojnę z innym gangiem, głównie na terenie zakładów karnych.

Bractwo umacniało swoją pozycję jedynie wewnątrz murów więziennych. Po drugiej stronie działania znacznie zwolniły, gdyż wielu przestępców należących do BSK, zostało skazanych.

Pod koniec 2005 Brödraskapet ponownie musiało zmierzyć się z problemami wewnątrz organizacji. Gang wykluczył krajowego wiceprezydenta. W wyniku konfliktu jeden z wspierających BSK stracił ucho. Kilku członków gangu zginęło, a inni zostali aresztowani.

W wyniku tych wydarzeń, podczas corocznego spotkania Bractwa w 2006 roku, podjęto decyzję o zniesieniu stanowisk krajowych. Dzisiejsze struktury organizacji pozostają nieznane.

Aktualnie wielu kluczowych członków BSK zostało skazanych i odsiaduje wyroki pozbawienia wolności. Bractwo liczy około 600-700 członków i próbuje ponownie wzmocnić swoją pozycję wewnątrz zakładów karnych. Według policji gang nadal popełnia szereg przestępstw i jest opisywany jako niezwykle brutalny.

Zostaw odpowiedź